Odpowiedzi

2009-12-22T13:08:17+01:00
Jedną z form czci oddawanej bogom były zawody sportowe, które z czasem przybrały formie regularnych spotkań zawodników w Olimpii, miejscu kultu Zeusa. Odbywały się co cztery lata, a pierwsze, które zostały odnotowane, odbyły się w 776 r. p.n.e. Igrzyska organizowano także w innych miejscowościach Hellady: w Delfach czy w Nemei. Ustanowiono nawet specjalny kalendarz, aby ze sobą nie kolidowały. Grecy jednak najbardziej cenili igrzyska olimpijskie. Była to tak ważna uroczystość, że na czas jej trwania ogłaszano "święty rozejm" i przerywano działania wojenne. Igrzyska trwały pięć dni, a zawodnicy konkurowali ze sobą w biegach, skoku w dal, rzucie oszczepem, dyskiem, w zapasach i wyścigach rydwanów. Na zawody, w których brali udział mężczyźni, nie mogły przychodzić kobiety. Dla nich w Olimpii organizowano zawody ku czci bogini Hery i dlatego nazwano je herajami. Zawodnicy przed rozpoczęciem rozgrywek składali przysięgę, podczas której obiecywali, że będą uczciwie walczyć. Zwycięzców nagradzano wyłącznie wieńcami, ale najważniejsza była sława. W ich ojczystych miastach stawiono im pomniki, pisano n ich cześć wiersze, a nawet wyburzono fragment murów miejskich. Ta ostatnia czynność była znakiem, że mieszkańcy nie powinni obawiać się najazdu, skoro mają wśród siebie jednego z najlepszych zawodników w Grecji. Zawodnik złapany na oszustwie okrywał się hańbą, musiał ufundować posąg Zeusowi, na którym wyryte było imię sportowca i określenie popełnionego oszustwa.


Liczę na naj ;]
2 5 2
2009-12-22T15:29:24+01:00
Najstarsza międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. W igrzyskach brali udział wszyscy Grecy płci męskiej.
Odbywały się one ku czci boga Zeusa. Obecnie igrzyska olimpijskie dzielą się na letnie i zimowe.

chyba tak :)
1 5 1
2009-12-22T15:49:44+01:00
Igrzyska olimpijskie, najważniejsze igrzyska w systemie helleńskiej agonistyki (współzawodnictwa), odbywające się w 4-letnim cyklu olimpiady, organizowane ku czci Zeusa w Olimpii, od której wzięły swoją nazwę.

Myślę, że dobrze;))
1 5 1