Cykoria sałatowa jest dwuletnią rośliną, która w pierwszym roku wytwarza rozetę liści i zgrubiały korzeń. Do spożycia przeznacza się "główki" ściśle zwiniętych liści barwy białej. Liście zielone gorzknieją i przestają być zdatne do spożycia.
a) Wymień warunki, w jakich była uprawiana cykoria o liściach zielonych.
b) Wskaż zabiegi, którym należy poddać cykorię, by jej liście nadawały się do spożycia.

2

Odpowiedzi

2009-12-22T19:58:23+01:00
A)Cykoria liściowa wymaga gleby próchnicznej, żyznej, dostatecznie wilgotnej o odczynie obojętnym. Uprawiamy ją z rozsady. Nasiona wysiewamy do skrzynek i przyprószamy 0,5 cm warstwą ziemi. Po wschodach utrzymujemy temperaturę powyżej 21oC. Rozsadę wysadzamy na miejsce stałe pod koniec maja. Należy uważać, aby nie sadzić jej zbyt głęboko. Główki zbieramy sukcesywnie latem i jesienią.
b)Doskonale nadają się jako dodatek do surówek. Liście przed podaniem na stół skrapiamy sokiem z cytryny.
12 2 12
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-22T20:39:54+01:00
A) Wymień warunki, w jakich była uprawiana cykoria o liściach zielonych.
Zazwyczaj taka sadzonka cykorii nie miała zapewnionych prawidłowych warunków do wzrostu, czyli pędzona była przy dostępie światła (niezaciemnione miejsce uprawy), bowiem pod wpływem światła liście zielenieją, gorzknieją i stają się niezdatne do spożycia. Mogły być również uprawiane w zbyt niskiej temperaturze - poniżej 14⁰C

b) Wskaż zabiegi, którym należy poddać cykorię, by jej liście nadawały się do spożycia.
Fachowo taki zabieg nazywa się etiolacja, a jest to zabieg polegający na ograniczeniu dopływu światła do niektórych części rośliny. Polega między innymi na zawiązaniu górnych liści rośliny lub tak jak u cykorii uprawa w ciemności. Dzięki temu zabiegowi usuwa się z cykorii nadmierną goryczkę.
Liście cykorii spożywa się na surowo jako składnik sałatek lub można ją gotować.
14 4 14