Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-22T20:48:17+01:00
Moim zdaniem spostrzeżenia Małego księcia na temat dorosłych sa aktualne do dziś.
Świat przedstawiony w ksiązce czyli świat dzieci i dorosłych jest ukazany na zasadzie kontrastu, ale określenie ,,dorosły,, tak naprawdę niewiele ma współnego z wiekiem. To raczej sposób widzenia świata, traktowania ludzi, brak niewinności i dziecięcej wrażliwości. Taki ,,dorosły,, nie potrafi dostrzec tego,co ,,widzi się tylko sercem,,.
Każda osoba jaką spotkał Mały Książe reprezentuje pewną cechę, która charakteryzuje świat dorosłych. To dziwi i smieszy Małego Księcia, który nie rozumie bezsensowności pewnych zachowań. Pierwsza osobą jaką spotyka jest KRÓL. Ma bardzo wielką chęć władzy, chce i wydaje ciągle rozkazy ale nie ma żadnego poddanego. W odniesieniu do świata rzeczywistego zdajemy sobie sprawę że wokół nas jest wiele ludzi którzy bardzo przypominają owego króla.PRÓŻNY to kolejna osoba spotkana w wędrówce naszego bohatera. Wszystkich przybyszów traktuje jak swoich wielbicieli, wciąż czeka na oklaski i wyrazy podziwu. Mały Książe oczywiście nie rozumie, dlaczego Próżnemu tak bardzo zalezy na pochwałach. W naszej codziennosci jest wielu ludzi zapatrzonych w swoją osobe. Cechuje ich egoizm i brak zainteresowania innymi. PIJAK to tragiczna postać w podróży małego księcia. Pije, ponieważ wstydzi się że pije. Powiedźmy sobie szczerze że nie brakuje takich osób także w naszych czasach. BANKIER to postac która bezustannie liczy gwiazdy, traktuje je jak swoją własność, chce jak najwięcej posiadać. Jest odbiciem osób które ciągle i bezkońca dązą do powiekszania swoich majątków i dóbr. Wciąż im mało.LATARNIK jako jedyny sposród spotkanych zdobywa przyjaźń Małego Księcia. Wciąż jest zajęty pracą- co minutę zapala i gasi latarnię, poniewąż tak szybko na tej planecie następował dzień po nocy. Ten obraz szczególnie przypomina mi o ciągle zabieganych ,,dorosłych,, którzy dzień w dzień wykonująć te samą czynność musza znajdować siłę aby się nie poddać.GEOGRAF to ostatnia osoba spotkana przez Małego Księcia. Zajmuje się zbieraniem informacji o swojej planecie, ale nigdy jej nie widział bo nie opuszcza swojego gabinetu. To geograf zachęca chłopca do zwiedzania Ziemi. Geograf przedstawia nam wszystkjie te osoby które maja wielkie cele i świetne pomysły ale boja się zaryzykować i podjąć się wykonania wyzwania.
Planety jakie odwiedził nasz bohater są symbolami ludżkich wad.
1.żadzy władzy- król
2.próżności- próżny
3.uzależnień i zniewolenia-pijak
4.materializmu i żadzy bogactwa-bankier
5.bezmyslnej i bezuzytecznej pracy-latarnik
6.bezmyslności i zaufania do liczb-geograf
Dorosli przedstawieni są jako osoby które zagubily gdzieś ,,po drodze,, dziecięcą wrazliwość, osądzaja na podstawie pozorów, po tym co widza. Brak im umiejętbości tworzenia więzów, nie przywiązują się do miejsca i ludzi.
4 2 4