Odpowiedzi

2009-12-24T21:50:25+01:00
Przypowieści biblijne są uniwerslane, ponieważ znajdują zastosowanie też w dzisiejszym świecie. Opowiadająje najcześciej osoby starsze,które chcą przekazać coś ludziom młodszym aby zrozumieli sens życia i jego zasady. Dajmy przykład p. przypowieść o synumarnotrwawnym:opowiaa o synuktóy wrócił doojca po tym jak roztwonił całe pieniądze: Dzisiejsi ludzie uwarzali by go tchórza lecz ojciec ucieszył się że syn wrócił i przebaczył mu oraz użądził chuczną "imprezę". Lecz był również starszy brat młodszego.Zarzucał mu że jemu nigdy nie zrobił uczty. Lecz on wytłumaczył muże trzeba się cieszyć, że jego brat powrócił i zrozumiał swój błąd - że w domujest zawsze najlepiej.
8 4 8
2009-12-24T23:59:46+01:00
Uniwersalny charakter biblijnych przypowieści wynika głównie z problemów które są w nich podejmowane. To własnie problematyka przypowieści sprawia że są one aktualne mimo upływu czasu. Problemy te dotyczą spraw od zarania dotyczących społeczeństwa miłości, pieniędzy, możliwości, rodziny czy przyjaźni.Istnieją jednak dodatkowe atrybuty które uczyniły ten gatunek ponadczasowym.
Jak wiadomo przypowieść to gatunek literatury moralistyczno-dydaktycznej co samo w sobie wskazuje cel jej powstania czyli moralizowanie i przekazywanie uniwersalnych prawd moralnych.
Treść większości przypowieści ma charakter symboliczny a świat w nich przedstawiony jest uproszczony i schematyczny co upraszcza ich odczytywanie mimo zmienności otaczającego nas świata.
11 4 11