Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-25T17:46:05+01:00
Sąd nad alkoholem:

Scenariusz inscenizacji dla uczniów gimnazjum i starszych klas podstawówkiStrażnik:

Proszę wstać, sąd idzie.

Sąd:

Rozpoczynam rozprawę przeciwko alkoholowi. Proszę o głos oskarżyciela.

Oskarżyciel:

Alkohol jest trucizną, która pod pozorem niewinnej substancji niszczy organizm człowieka. W szczególny sposób uszkadza mózg, prowadząc do obniżenia sprawności umysłowej i zaburzeń psychicznych. Zniszczeniu ulega serce, które nie potrafi już spokojnie pracować. Kolejną ofiarą zabójcy alkoholu staje się wątroba. Próbując usunąć go z organizmu sama ulega zatruciu, a czasem się rozpada. To jednak jeszcze nie wszystko: nieżyt przełyku, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, stany zapalne trzustki to również wina alkoholu. Na dodatek ten zdrajca w połączeniu ze współzabójcą –nikotyną- powoduje raka warg, języka i przełyku.

Obrońca:

Wysoki sądzie, chciałbym powiedzieć, że alkohol powoduje wiele dobra. To uniwersalne lekarstwo na dolegliwości duszy i ciała. Wódeczka z miodem jest dobra na przeziębienie., koniaczek wyleczy sfatygowane serduszko, pieprzówka pomoże, gdy boli brzuch.

Oskarżyciel:

To wszystko mity z zamierzchłych czasów. Alkohol działa znieczulająco, dlatego ulegamy złudzeniu, ze usunął dolegliwość. Jest zawodnym i niebezpiecznym środkiem. Apteki pełne są dobrych leków na różne choroby, a żaden lekarz nie wystawia recepty na alkohol.

Obrońca:

Jednak nie należy zapominać o tym, że w dzisiejszym świecie człowiek ma tyle zmartwień i kłopotów, że w jego życiu musi istnieć coś, co załagodzi ból, smutek, napięcie i stres, pozwoli zobaczyć siebie i świat w pięknych kolorach.

Oskarżyciel:

Kolejna bzdura! To tylko chwilowe uniesienie, problemy wcale nie znikają, wręcz przeciwnie rodzą się nowe. Alkohol nie znajdzie Ci nowego przyjaciela, pracy, nie sprawi by dzieci uczyły się lepiej, a żona mniej krzyczała. Jesteś marionetką w jego rękach, on manipuluje Tobą, a Ty bezwiednie wykonujesz jego rozkazy, to on jest Twoim panem, a Ty coraz bardziej uzależnionym od niego sługą.

Obrońca:

Czy wyobraża sobie wysoki sąd bal sylwestrowy bez szampana i inne uroczystości bez toastu? Pijemy, by coś uczcić i stworzyć nastrój do wspólnej zabawy i wypoczynku. Tak, więc widać-alkohol jest potrzebny w życiu towarzyskim. Jest częścią obyczajów i kultury, które są cenione przez ludzi.

Oskarżyciel:

Wszystko to zostało pięknie powiedziane, ale zastanówmy się razem, jaki jest ciąg dalszy takich imprez. Czy wspomniał obrońca o domowych nocach pełnych grozy i płaczu dzieci, rozpaczy bitych żon, zdemolowanych mieszkaniach, kłótniach i awanturach? Nie mówiąc już o wypadkach samochodowych i niewinnie zabitych ludziach! Wysoki sądzie, pragnę powołać na świadka kobietę maltretowaną systematycznie przez męża poprawiającego sobie nastrój alkoholem. Wzywam na świadka panią…( …)

Policjant- Strażnik:

Proszę złożyć przysięgę, prawą rękę na Biblii i powtarzać za mną.,, Przysięgam mówić prawdę i tylko prawdę”Świadek:

,, Przysięgam mówić prawdę i tylko prawdę”

Oskarżyciel:

Czy Świadek może nam powiedzieć, co wydarzyło się w nocy z czwartku na piątek, gdy mąż wrócił z imienin kolegi?

Świadek:

Czekałam na męża z obiadem, mijały godziny, a on nie wracał. Głośne wrzaski na

klatce schodowej nocą zbudziły mnie i dzieci. Ktoś zaczął dobijać się do drzwi. To był mój mąż, który ledwo trzymając się na nogach wtoczył się do mieszkania. Od razu zaczął głośno krzyczeć, domagając się ciepłego obiadu. Gdy powiedziałam, że obiad był o godz. 14 a teraz jest 2 w nocy, odepchnął mnie gwałtownie. Upadłam, czego efekty widać jeszcze do dzisiaj.

Sąd:

Czy obrońca ma jeszcze jakieś pytania do świadka?

Obrońca:

Nie mam pytań.

Oskarżyciel:

Wysoki sądzie: Proszę sprawiedliwy wyrok na alkoholu.

Sąd:

Świadek może odejść. Ogłaszam chwilę przerwy, sąd udaje się na naradę.

(Po chwili)

Sąd:

Proszę wszystkich powstanie. Wysoki sąd odczyta wyrok. Według przytoczonych faktów alkohol jest sprawcą wielu zniszczeń, zarówno za równo sferze zdrowia ludzkiego, jak i życia rodzinnego i społecznego. Nie sposób zapomnieć o ludziach, których organizm i życie zostało zdegradowane przez nadużywanie alkoholu. Wobec powyższego ogłaszam całkowity zakaz spożywania pod każdą postacią (piwa, wina, wódki) dla dzieci i młodzieży od 18 roku życia i wszystkim kierowcom przed jazdą samochodem. Ludzie dorośli i zdrowi mogą go używać, ale w niewielkich ilościach i pod kontrolą własnego rozumu.