Mam książkę do polskiego autorstwa Krzysztofa Mrowcewicza - zakres rozszerzony (kl 1 liceum). I chodzi o to, że co jakiś czas pani profesor robi nam sprawdzian z analizy i interpretacji, tzn daje nam 2 teksty z danej epoki i mamy je przenalizowac i zinterpretować. Przy omawianiu antyku mieliśmy Apokalipsę św Jana i jeszcze jakiś wiersz. Czego mogę spodziewać sie w średniowieczu? Proszę o 2 konkretne przykłady i dlaczego właśnie te (skąd je wzięliście)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-27T00:35:35+01:00
Sam miałem ten podręcznik i były klasycznie dwa utwory: Bogurodzica i Lament świętokrzyski. Dwa kluczowe utwory dla polskiej myśli religijno-historycznej.
Do tego przy odpowiedzi bardzo często lubiła wyciągać jakieś zaśniedziałe teksty typu "Posluchajcie bracia miła" czy "legenda o św. Aleksym" albo o św. Franciszku (nie pamiętam nazwy utwory tego z Franciszkiem, ale często było pytanie z analizy porównawczej tych dwoch koncepcji). No i standardowo: kroniki + eposy rycerskie, jakkolwiek z racji objętości tekstów i ważności utworów typuję te dwa pierwsze.

Aha, Boska komedia jako dzieło o cechach średniowiecznych i renesansowych również jest ciekawym tematem na analizę, więc możliwe, że jest na trzecim miejscu :)