Czasopismo dla uczących się języka angielskiego szuka współpracowników, którzy mogą pisać proste teksty w tym języku. Napisz list do gazety w którym poinformujesz:
*skąd i kiedy dowiedziałeś się o tej ofercie
*jaki rodzaj pracy chciałbyś wykonywać
*jakie masz doświadczenia i umiejętności
*jaka jest twoja znajomość języka angielskiego i czym możesz ja udokumentować

2

Odpowiedzi

2009-12-25T14:25:45+01:00
Dear Sir/Madame

I am writting in response to Yours advertisment in "London Today" form 3rd december 2009.I would like to apply for writter position in yours newspaper.
I was working in "British Journal" publishing house for two years as a short articles writter. I am well organised, smart and reliable. I have TOEFL certificate in english.I am looking forward to hearing from you soon.

Yours sincerly XYZ
2 3 2
2009-12-25T16:13:43+01:00
Po polsku: Cześć wczoraj dowiedziałem się o waszej ofercie pracy ponieważ przeczytałem ogłoszenie znajdujące się na kolumnie obok sklepu. Chciałbym pracować jako sekretarz. Mam dużo umiejętności ponieważ byłem już sekretarzem około pięć razy uczęszczałem na studiach gdzie byłem bardzo aktywny. Umiem bardzo dobrze posługiwać się językiem angielskim gdyż wyjechałem kiedyś na trzy lata do Angli gdzie wiele się nauczyłem.

Po angielsku: Hi, yesterday I learned about your job because I read the notice contained in the column next to the store. I would like to work as a secretary. I have a lot of skills because I was Secretary of approximately five times in college where I attended I was very active. I can very well use the language as it went past three years, to England where I learned a lot.
6 1 6