Odwołujac sie do tematu lekcji < co jest nie wazne ;p > napisz wypracowanie bedace analiza interpretacja porownawcza i składajaca sie z minimum 250 słow . Chodzi o Bogurodzice i Lamet świetokrzyski .. Pomocy ! < dosci opszerna prace bym poprosił>:D I nie z neta :D Daje duzo pkt :)) Wesołych świat ;D

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-26T17:52:07+01:00
Wizerunki Matki Boskiej był bardzo słynne w okresie średniowiecza. Pisało o niej wielu anonimowych autorów, proszących o zbawienie.Grzesznicy wznosili do Matki intencje o wstawiennictwo u jej syna. Dwoma najsłynniejszymi utworami średniowiecznymi mającymi na celu chwalenie Matki są ,,Bogurodzica'' oraz ,,Lament Świętokrzyski''
W utworze ,,Bogurodzica'' podmiot liryczny zostaje ukazany jako Matka opiekuńcza. Wysłuchuje ona ludzkich problemów i modli się za potrzebujących do Boga,jest ona życzliwa i opiekuńcza,a także oddana wszystkim ludziom którzy jej potrzebują. Matka Boska zostaje opisana jako wyjątkowa osoba ,,wybrana z wielu'' co świadczy o jej wielkiej więzi z Chrystusem. Ludzie modlący się do niej proszą o pojednanie z Bogiem,a także o ponowne przyjście zbawiciela i łaski Bożej, pragną aby ich prośby zostały wysłuchane i zrealizowane. Maryja jako Matka Jezusa Chrystusa gwarantuje bezpośredni kontakt ze Zbawicielem.
Maryja przedstawiona w ,,Lamencie Świętokrzyskim'' jest zwykłą prostą Matką , nie mogącą pogodzić się z cierpieniem jedynego Syna, który umiera na krzyżu za grzechy ludzi. Matka Boska jest bardzo zraniona czuje olbrzymi ból gdyż kocha bardzo swego jedynego Syna : ,,Nie mam ni będę mieć innego, jeno ciebie Synu na krzyżu zbitego''. Serce Maryi jest bardzo mocno zranione, ponieważ jej sercem jest jej Syn ukochany, który cierpi bez winy a ona jest bezradna. Mówi że chciałaby mu pomóc ale nie może się do niego zbliżyć. Prosi inne matki o modlitwę za nią i jej Syna. Sama tez modli się za wszystkie matki na świecie, aby nie spotkało je takie nieszczęście i ból jak ją. Gdy Jezus umiera Maryja staje się osamotniona, odczuwa wielki brak Syna , którego kochała : ,, spruchniało mnie ciało i moje wszystkie kości''
Te dwa utwory przedstawiają Maryję w całkowicie innych sytuacjach. W ,,Bogurodzicy'' poznajemy bardzo dużo przymiotów matki Jezusa , natomiast w ,,Posłuchajcie bracia mila'' dowiadujemy się o wielkim cierpieniu Maryi. Pierwszy tekst nie wywołuje w nas większych emocji natomiast drugi tekst wzrusza i wzbudza współczucieja dostałam z tego 4+ bo miałam błędy ortograficzne, ale w tym co ja Ci podsyłam nie ma bo w worldzie sprawdzalam
praca 250słów
2009-12-26T18:41:35+01:00
"Bogurodzica" powstała prawdopodobnie między XII, a XIV w. w stylu romańskim gotyckim. Początkowo była pieśnią religijną, później stała się pieśnią ojczystą śpiewaną pod Grunwaldem, Warną jak i później ku chwale przodków. Pierwsza zwrotka jest apostrofą do Bogurodzicy, druga natomiast do Jezusa Chrystusa.
"Posłuchajcie bracia miła", inaczej "lament świętokrzyski", ma wypowiedź lamentacyjną, która powstała w XV w. Bohaterem jest Matka Bolejąca stojąca pod krzyżem skatowanego syna. W tym utworze zawarty jest motyw pasyjny - nurt pobożności dolorystycznej w średniowieczu.
Matka Boska w "Bogurodzicy" jest sakralizowana, ukazany jest patetyzm i jej gloryfikacja. Pełni ona funkcję pośredniczki między swoim boskim synem, a ludem. Jest Majestatyczną Panią Niebios, której wizerunek nie ukazuje cierpiącej Maryi, ale tej, która przyjmuje modlitwy bo została wybrana na matkę Jezusa. Nie wypowiada żadnego słowa, jest obiektem adoracji.
W "Lamencie Świętokrzyskim" Maryja jest antropogenizowana (desakralizacja), ma wymiar apokryficzny - tragiczna historia zwykłej rodziny. Jest ukazana jako cierpiąca matka, bo musi patrzeć na męczeństwo swojego syna. Czuje się oszukana, jako zrozpaczona, zawiedziona kobieta, której Archanioł Gabriel zwiastował szczęście. Cierpi duchowo i fizyczne, wie, że nigdy już nie będzie miała dzieci, a jej jedyny syn umiera. Jej rozpacz w tym tekście jest zwerbalizowana, zwraca się do ludzi cierpiących, matek, Archanioła Gabriela.
W obu tych tekstach jest przedstawiony różny wizerunek Matki Boskiej. Różnice wynikają z tego, że utwory powstały w różnych czasach, w których panowały inny style w architekturze. W jednym jest uznawany za święta, którą wielbi lud. Jest to tekst ekspresyjny. Styl pisania jest patetyczny i podniosły, a podmiotem liryczny jest podmiot zbiorowy. W drugim tekście jest to postać zwykłej matki, która rozpacza nad śmiercią syna. Przedstawiony jest jej tragizm polegający na bezradności wobec konania jedynego dziecka.

z zeszytu od polskiego :)
1 5 1