Odpowiedzi

2009-12-27T11:15:12+01:00
Dlaczego ?Syzyfowe prace? są obowiązkową lekturą gimnazjalisty?

Dzieło Stefana Żeromskiego zatytułowane ?Syzyfowe prace?, według mnie są obowiązkową lekturą, gdyż ukazują losy Polaków w czasie zaboru rosyjskiego. Autor pokazuje trudne zmagania bohaterów z codziennością tamtych czasów, ich walkę z zaborcą i chęć odzyskania wolności. Przedstawię teraz kilka argumentów, które wyjaśnią dlaczego powieść ta jest lekturą obowiązkową w gimnazjum.

Pierwszym z nich jest przede wszystkim przedstawienie historii okupacji w nieco innym świetle, inaczej niż podręczniki, z których uczeń korzysta podczas lekcji historii. Żeromski nadał tym wydarzeniom nieco innej barwny, która w radykalny sposób zmienia nasz punkt widzenia i podejście do wszystkich wydarzeń. Ukazuje trudności z jakimi przyszło się borykać młodym ludziom, którzy niczemu nie byli winni. To nie oni wywołali tę wojnę i nie wprowadzili Polski w stan zaboru, jednak w dużej mierze od nich zależało kiedy nastanie koniec tych przeciwieństw, jakie zgotował im los. Przykładem na to jest bohater ? Andrzej Radek, który mimo nacisków ze strony wroga nie dał się przełamać i przekupić. Obiecywano mu wiele ?nagród?, udogodnień, przyzwoleń. Wbrew temu wszystkiemu dla niego jednak ważniejsza była ojczyzna i to, co w niej się działo. Za wszelką cenę, szukał rozwiązań, dzięki którym Polska uzyskałaby przynajmniej namiastkę wolności i suwerenności. Jednym z nich jest stworzenie swego rodzaju ?klubu?, w którym zbierali się przeciwnicy zaborców i czytali polskie wiersze, książki, pisma. Było to wówczas zabronione i surowo karane. Rosjanie w radykalny sposób rusyfikowali naród polski. Zabroniono mówić po polsku, czytać i pisać. Jedyną ?namiastką? polskości były lekcje języka polskiego. Nie były to jednak zajęcia, takie jak w dzisiejszych czasach. Były to wykłady tak jakby pod hasłem ?Zobacz jaka Polska jest zła?. Nauczyciele zamiast pokazywać uczniom prawdziwą polską historię, polskie tradycje, demonstrowali to w odwrotny sposób. Przedstawiali Państwo polskie, jako zły naród, niczego nie godzien, który pragnie tylko wojen, nienawiści i zła. Miało to na celu zniechęcenie uczniów gimnazjum do swojego kraju, ?przeciągnięcie? ich na swoją stronę i dalszą rusyfikację. Chcieli po prostu zniszczyć naszą ojczyznę.

Kolejnym argumentem są postawy patriotyczne jakie Stefan Żeromski opisuje w ?Syzyfowych pracach?. Andrzej Radek jest tego doskonałym przykładem. Pochodził z biednej wiejskiej rodziny. Często spał pod gołym niebem, chodził w starych podartych ubraniach. Wiedział, co to bieda i dlatego szanował wszystko, co miał. Był także zagorzałym patriotą. Podkreślał to na każdym kroku. Pielęgnował swój ojczysty język, szanował ludzi i wierzył, że kiedyś nastanie dzień, w którym Rzeczpospolita stanie się krajem niepodległym. Bezustannie szukał rozwiązań, dzięki którym ten moment nastał szybciej choćby o ułamek chwili.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć prawdziwego patriotę, takiego jak Andrzej Radek. W naszej epoce ludzie są zabiegani i nie myślą o tym, że może ich spotkać to, co bohaterów ?Syzyfowych prac?. Nie zdają sobie z tego sprawy choć powinni.

Ostatnim powodem, dla którego książka Żeromskiego powinna być w spisie obowiązkowych lektur, jest miłość. Najzwyklejsze uczucie, które było w każdym człowieku od zawsze. Autor opisuje je pomiędzy Marcinem Borowiczem a Anną Stogowską. Pokazuje to, że nawet w tak ciężkich czasach jak zabór, coś takiego może się narodzić. Mimo przeciwieństw losu można się zakochać, żyć szczęśliwie i mieć kogoś o kim będzie się myślało. Historia ta nie kończy się jednak pomyślnie ani dla Borowicza, ani dla Stogowskiej. Ona wyjeżdża w głąb Rosji, gdyż jej ojciec był oficerem wojskowym, a on zostaje sam i wciąż o niej myśli.

Myślę, że dzieło polskiego pisarza ? Stefana Żeromskiego, jest godne uwagi i naprawdę warto je przeczytać. Ponieważ nie tylko przypomina nam wątki historyczne i tematy z historią związane, ale uczy nas także, jak należy i jak warto postępować, by godnie i szczęśliwie żyć. Mam nadzieję, że pozycja ?Syzyfowych prac? z kanonu lektur nigdy nie zostanie usunięta.
3 2 3
2009-12-27T11:24:26+01:00
Lektura pt. "Syzyfowe Prace" jest lektura obowiązkową każdego gimnazjalisty gdyż przedstawua ina ciekawe poglądy dotyczące w przenośni naszego codziennego życia. Przedstawia ona metaforycznie jedne z najczęciej spotykanych sytuacji w naszym życiu codziennym m.in : zapał, czy dążenie do celu oraz bezsilność. Uczy nas by zawsze dązyć do celu i wykonywać sumiennie zaczęte wcześniej prace, jak sie poddawać i jak sie motywować.
Czytanie tej lektury przygotowuje nas do dorosłego zycia gdy ju z sami bez pomocy rodziców cyz bliskich będziemy musiemi podejmować ważne, decydujące nawet o całym naszym życiu decyzje. Właśnie dzięki tej lekturze niektóży z młodzieży stają sie bardziej sumienni i zmieniają poglądy nie tylko na samego siebie i swoje życie ale także na innych. Kto wie ile dobrego zrobiła ta lekura? .. hmm to pytanie retoryczna zadaje sobie pewnie każdy z nauczycieli przed jej opracowywaniem czy czytelnik w czasie czytania. Nauczyciele wiele razy czytający tą książke czytając ją wielokrotnie za każdym razem zauważaja coś innego. Każda przestawiona w danej książce sytuacja ma kilka powiązań z naszym życiem codzinnym.
Według mnie powinna być ona jak najdłużej lekturą gimnazjalistów gdyż dostarcza nam ona wiele cennych i bezwartościowych wskazówek na temat życia, uczuć i prazy oraz relacji z innymi. Sama czytając ją przekonałam sie o tym.
1 3 1