Wyjaśnij genezę polskich insygniów koronacyjnych:
A) Włócznia św. Maurycego,
B) Szczerbiec
Ps. jeśli skopiujesz z wikipedi lub po prostu z internetu to będzie to odpowiedź błędna. A i nie piszcie kto wie ile znowu bo mam na jeden podpunkt 7 linijek.
Wystarczą 3 zdania ale na temat

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-27T15:00:56+01:00
A.Włócznia św. Maurycego-średniowieczna broń ceremonialna uważana za pierwsze historyczne insygnium władzy używane przez władców Polski z dynastii Piastów.W grocie włóczni według tradycji ma się znajdować gwóźdź z krzyża Jezusa Chrystusa.Kopie włóczni otrzymali w różnych okresach m.in.: Bolesław I Chrobry, król Węgier Stefan I Święty, hrabia Alzacji Gerhard, książę czeski Brzetysław II.

B.Szczerbiec-powstał najprawdopodobniej w Polsce na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszym jego posiadaczem był książę mazowiecki Bolesław I.Głowica, trzon i jelec zrobione są ze złotych płytek, zdobionych symbolami Ewangelistów, Barankiem Bożym oraz ornamentami roślinnymi wykonanymi w technice niello w XIII wieku.W okresie międzywojennym, Szczerbiec Chrobrego, owinięty w biało-czerwony sztandar był symbolem Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego, a w okresie okupacji - Narodowych Sił Zbrojnych.