Napisz chrakterystykę. Wybierz jeden z poniższych tematów. Praca nie krótsza niz 1 str. A4 i nie dłuższ niż 1,5 str. A4:

„Nie o każdym śpiewają pieśni
lecz to imię opiewać będą
ono potrafi się wznieść
ponad historię legendą”
Wykorzystując słowa W. Broniewskiego jako motto napisz charakterystykę czlowieka o którym mógłbys tak powiedzieć.Charakterystyka postaci rzeczywistej.

2)Rówieśnicy ale jakże różni! charakterystyka porównawcza postaci rzeczywistych

3)Człowiek to wielkość i małość jednocześnie. Scharakteryzuj wybraną postać literacką – „Wielka , a zarazem popełniająca błędy”.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T15:20:16+01:00
W. Broniewski powiedział kiedyś :
„Nie o każdym śpiewają pieśni
lecz to imię opiewać będą
ono potrafi się wznieść
ponad historię legendą”.
Słowa owe idealnie pasują do Marcina Borowicza, jednego z trzech głównych bohaterów „Syzyfowych Prac” Stefana Żeromskiego.
Jako dziecko Marcin był rozpieszczonym synkiem swej matki. Był jej faworytem i ulubieńcem. Mały, pulchny, z rumianymi lickami, chłopczyk uwielbiał siedzieć na jej kolanach. Matka przeogromnie o niego dbała. Przez jej nadmierną miłość był niezaradny i uzależniony od jej miłości.
Jednak po o trzymaniu nauki i wychowania w szkole początkowej w Owczarach, chłopak zaczął dorastać i walczyć o swoje miejsce w świecie. Wyrósł na mądrego mężczyznę, który zaliczył bolesny upadek – dał wciągnąć się w obłudny wir rusyfikacji i bolszewickich obietnic. Jednak potrafił się wznieść i walczyć po stronie swego kraju. Po drodze przeżył śmierć rodziców, zyskał przyjaciela i obdarzył platonicznym uczuciem Birutę. Życie nie oszczędzało chłopca, który urodził się w zniewolonej Polsce.
Jako ośmioletni chłopczyk Marcin był rozpieszczony i niezaradny. Chciał aby wszystko działo się po jego myśli i chęci. Wraz z wiekiem stał się nieufny i niedostępny. Żył we własnym świecie. Działał nierozważnie i niemądrze. Postępował pod wpływem chwili. Nie myślał nad tym, jak jego decyzje mogą zmienić jego życie. Jego serce ociepliła Biruta i recytacja Reduty Ordona. Zrozumiał on wtedy, iż miał wcześniej serce z kamienia i nastąpiła nagła zmiana w jego charakterze: stał się waleczny, nauczył sie stawiać czoła przeciwnościom losu i stał się odważny oraz prawdomówny.
Borowicz jako dorosły mężczyzna był średniego wzrostu, i nielichej budowy. Miał czarne, krótko przystrzyżone włosy i bystre oczy.
Po ostatecznym poznaniu postaci i przyjrzeniu się jej postępowaniu oceniam Marcina pozytywnie, gdyż podoba mi się jak powstał z upadku, niczym feniks z popiołów. To niesamowite jak fragmemnt dwóch patriotycznych utworów Mickiewicza, potrafiły zamienić zatwardziałe serce Borewicza i przywrócić mu polskiego ducha. Na mnie zrobiło również wrażenie to, jak Żeromski zręcznie pokazał na podstawie tej postaci jak dorastający człowiek poszukujący swoich wartości na życie, może być nieświadomie manipulowany. Rosjanie bardzo dobrze znali ten fakt i wykorzystali go; wiedzieli bowiem, że młode umysły są bardzij chłonnne na "idealistyczne" perspektywy, możliwość rozwoju i spełnienie marzeń. Dlatego też, Marcin tak długo nie mógł się odnaleźć w świecie; nie wiedział co jest prawdą, a co nie; kto kłamie, a kto mówi prawdę. Wybrał to, co wydawało się mu słuszne. Jednak dobrze, że znalazły sie takie osoby, które pieczałowicie pilnowały, by młodzi ludzie, którzy byli przyszłością dla odrodzenia się narodu, dbali o to by znano prawdziwą historię Polski, jej literaturę i sławne postacie, które się jej przysłużyły.Jego charakter, ta naprawdę, w pełni wykształciły dramatyczne wypadki i wydarzenia jego życia. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż Marcin jest osobą wielką, która popełniała błędy, a która potrafiła odnaleźć je i stwierdzić, w którym miejscu zostały popełnione. A przecież każdy popełnia błędy, sztuką jest je naprawić. Uważam, że młody Borowicz, to człowiek, który wiele przeżył, dlatego ja bardzo szybko wybaczyłem mu jego błędy, pomimo, że ciężko było mi zrozumieć, dlaczego uległ wpływom Rosjan.
2 5 2