Odpowiedzi

2009-12-27T23:57:05+01:00
Język urzędowy: francuski
Stolica:Paryż
Ustrój polityczny:republika
Władca-prezydent:Nicolas Sarkozy
Powierzchnia:675 417 km²
Liczba ludności:675 417 km²
Gęstość zaludnienia:95 osób/km²

2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T00:38:19+01:00
Język urzędowy: francuski
Stolica: Paryż
Ustrój polityczny: demokracja
Typ państwa: system półprezydencki
Szef rządu: premier
Powierzchnia
• całkowita: 675 417 km²
Liczba ludności (2008):
• całkowita :64 303 tys.
• gęstość zaludnienia: 95 osób/km²
PKB (2008)
• całkowite : 2,978,121 mld USD▲
• na osobę: 48 012 USD▲
Jednostka monetarna 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
1 frank francuski = 100 centymów (FRF) (do 31.12.2001 r.)
Terytoria zależne:
Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Wallis i Futuna, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Majotta, Saint-Pierre i Miquelon

Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.
Wiele francuskich symboli narodowych związanych jest z Wielką Rewolucją Francuską (1789-1799), która przyczyniła się do powstania demokratycznej republiki. Wprowadzono wówczas trzykolorową flagę: biały to kolor monarchii, czerwony republiki, a niebieski jest związany z Karolem Wielkim i innymi dawnymi francuskimi władcami.
Hymnem Francji od 1946 roku jest "Marsylianka". Utwór napisany został w Strasburgu w 1792 roku. Nazwa pochodzi od marsylskich żołnierzy, którzy śpiewając go wkroczyli do Paryża w czasie Wielkiej Rewolucji.
Dewizą Republiki jest: „Wolność, Równość, Braterstwo”.
Jej regułą jest: rządy ludzi, przez ludzi i dla ludzi.”
Świętem narodowym we Francji jest dzień 14 lipca, który to upamiętnia zburzenie Bastylii w 1789r. Symbolem Republiki jest Marianne, czyli wolność, przedstawiana alegorycznie jako kobieta w czapce frygijskiej. Można ją zobaczyć np. na znanym obrazie autorstwa Eugene Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady", a nawet na francuskich znaczkach pocztowych. Nawet największy ignorant w dziedzinie historii zauważy więc, że Wielka Rewolucja Francuska była przełomem w historii kraju.
Francja (Republika Francuska) państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj sześciokąt - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.
Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.

Francja wybrane regiony:

Owernia
Leży w środkowej części kraju. Tutaj znajduje się Masyw Centralny. Gospodarczo największe znaczenie ma hodowla bydła oraz produkcja serów, których we Francji jest ponad 350 gatunków! Z Owernii wywodzi się firma Michelin, a obcokrajowców przyciągają uzdrowiska, m.in. w Vichy.

Region Centralny
Jak wskazuje nazwa, leży w centralnej części kraju, wokół Doliny Loary. Stolicą jest Orlean. Najbardziej atrakcyjne dla turystów są słynne zamki w Dolinie Loary, których większość znajduje się właśnie w tym regionie (pozostała część w Kraju Loary). W sumie zamków jest ponad 300, zostały wybudowane w okresach renesansu i oświecenia. Środkowa część doliny znalazła w 2000 roku miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie zamki funkcjonują głównie jako muzea, a te należące do prywatnych właścicieli – jako hotele lub po prostu domy. Niektóre z tych ostatnich również mogą być odwiedzane przez turystów.

Akwitania
Region leży na południowym-zachodzie, ze stolicą w Bordeaux. Jest kolejnym, obok Szampanii, miejscem w kraju, słynącym z produkcji win. Wina z Bordeaux są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej cenionych czerwonych win na świecie. Turystów przyciąga także Côte d`Argent, czyli Srebrne Wybrzeże.

Francję odwiedza rocznie prawie 100 mln turystów, jest to najczęściej odwiedzany kraj na świecie, wyprzedza takich „gigantów”, jak Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Jest dobrym miejscem na wypoczynek dla każdego – maniaków historii i zabytków, amatorów sportów, słodkiego lenistwa nad morzem, a także wyciszenia na łonie natury. Chrześcijanie z różnych zakątków świata pielgrzymują do sanktuarium w Lourdes.

Lourdes jest bez wątpienia miejscem znanym na całym świecie. A przecież to małe miasteczko, położone u stóp Pirenejów zamieszkuje zaledwie 17 tys. stałych mieszkańców. Mimo, iż posiada ono malowniczy rynek, stary zamek górujący nad okolicą, a nawet własną drużynę rugby, to właściwie niewiele różni się od podobnych miast w południowo-zachodniej Francji. Tymczasem corocznie przybywa tutaj przeszło 5 milionów osób z około 150 państw świata. Napływ tak dużych rzeszy ludzi utrzymuje 360 hoteli oraz 20 pól campingowych, dzięki czemu Lourdes określa się żartobliwie jako drugie (po Paryżu) miasto hotelarskie Francji. O niezwykłej popularności tego miejsca może świadczyć fakt, iż dociera tu nawet szybki pociąg TGV (Train a Grande Vitesse), który łączy największe miasta Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Corocznie wysyła się stąd blisko 7 milionów listów oraz pocztówek. Już po przyjeździe daje się zauważyć szczególny charakter miejscowości. Stragany i sklepy z pamiątkami, głównie religijnymi, koncentrują się wyraźnie na dwóch ulicach biegnących ku najważniejszej części miasta - Sanktuarium Matki Boskiej.
Lourdes zyskało popularność jako miejsce pielgrzymkowe, w którym Katolicy szukają bliższego kontaktu z Bogiem. Jest ono bowiem jednym z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie objawiła się Matka Boska. Zainteresowanie religijne miejscowością kształtuje się już od przeszło 130 lat.

La Salette − górska wioska we francuskich Alpach, w pobliżu Grenoble. Miejscowość ta jest znana głównie z powodu objawienia Matki Boskiej z 1846 roku.
Matka Boża ukazała się jeden jedyny raz dnia 19 września 1846 roku dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette, w Alpach wysokich we Francji.
Według relacji dzieci była to kobieta o niezwykłej piękności siedząca wewnątrz jasnej kuli. Początkowo miała zakrytą dłońmi twarz, a łokcie oparła na kolanach i płakała. Na jej piersiach widniał krzyż z Jezusem Chrystusem z zawieszonymi na nim narzędziami męki: młotkiem i obcęgami. Z krzyża promieniowała niezwykła jasność otaczająca Maryję, Piękną Panią, jak ją nazywały dzieci.
Na miejscu objawienia (ok. 1750 m n.p.m.) wytrysnęło źródło. Płynie ono od dnia objawienia bez przerwy, aż do dnia dzisiejszego. Po przeprowadzeniu badań, które polegały m.in. na przesłuchaniu dzieci i weryfikacji ich relacji oraz badaniu wydarzeń wiążących się zwykle z objawieniami (np. nadzwyczajne uzdrowienia), po otrzymaniu zgody papieża, biskup Philibert de Bruillard, ordynariusz diecezji Grenoble ogłosił dnia 19 września 1851 roku, że "Objawienie się Najświętszej Maryi Panny dwojgu pastuszkom dnia 19 września 1846r., na jednej z gór, należących do łańcucha Alp, położonej w parafii La Salette, w dekanacie Corps, posiada w sobie wszystkie cechy prawdziwości i wierni mają uzasadnione podstawy uznać je za niewątpliwe i pewne".
2 4 2