Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T13:02:16+01:00
Rocznik Statystyczny to istna skarbnica wiedzy! W żadnej inne publikacji o ogólnopolskim zasięgu nie znajdziemy sąsiadujących informacji począwszy od wymiaru sprawiedliwości z masą ciekawostek o przestępstwach skarbowych na czele, poprzez szeroko pojmowaną gospodarkę czy nawet ocenę sanitarną „spożywki”, a kończąc na danych z zakresu oczyszczalni ścieków z nad wyraz szczegółową ich analizą. To niebywały charakter rocznika i wielka dowolność prezentowanego „asortymentu” w postaci niebagatelnej ilości statystycznych kategorii wbrew pozorom czynią go kompendium wszechwiedzy. (…) Wydaje się to conajmniej śmieszne, że w dobie Internetu, ba globalnego dostępu do sieci, do miliardów źródeł danych na całym świecie młodzież (…) zagląda do przygotowanego przez grono rzetelnych fachowców rocznika. To jednak właśnie w Roczniku Statystycznym znajdują się najbardziej szczegółowe informacje, najdokładniejsze rokrocznie przygotowywane analizy i tabele, których pewnie podobny kształt uda się znaleźć w „sieci”. Jednak tylko podobny, bo nigdy tak naprawdę nie odzwierciedli zbieranych i analizowanych miesiącami danych, które później stanowią o oficjalnym kształcie informacji o kraju przedstawionego w liczbach. Fakty o stanie bezrobocia z powodzeniem odnajdziemy w Internecie, ale tak dogłębnie przedstawionych jak w roczniku obawiam się, że nie znajdziemy nigdzie.(…) Ta forma publikacji danych statystycznych jest przez uczniów postrzegana jako fachowe źródło informacji, ale przede wszystkim (jako) funkcjonalna i użyteczna pomoc naukowa. A świadczy choćby o tym fakt, że w „mojej” szkole tuż po bestsellerowym dziele „Kod Leonarda da Vinci” i powszechnej encyklopedii, właśnie „Rocznik Statystyczny 2004″ jest najchętniej wypożyczaną przez uczniów publikacją!”

Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie, wypowiedź zaczerpnięta z pracy konkursowej, wykonanej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Statystycznego w 2005 r.
Dopiero w klasie III na lekcjach geografii nauczyliśmy się korzystać systematycznie i starannie z tego cennego źródła informacji, wzbogacającego i aktualizującego wiedzę o Polsce i świecie (…) Dzięki konkursowi dokładniej zapoznaliśmy się z Rocznikiem i odkryliśmy jego inne, ciekawsze oblicze.Korzystanie z Małego Rocznika Statystycznego pozwoli mi lepiej zrozumieć procesy zachodzące w naszej gospodarce.Już pierwsze minuty lekcji zapowiadały coś ciekawego, bowiem po dzwonku, zamiast otworzyć podręcznik czy zapisać temat, otrzymaliśmy Małe Roczniki Statystyczne i zaczęliśmy zapoznawać się z (…) na pierwszy rzut oka nieciekawie wyglądającymi zbiorami cyfr. Szybko jednak okazało się, że wystarczy poznać klucz do zamka, jakim jest rocznik, a niesamowicie ogromne i ciekawe wiadomości stają przed nami otworem.Nawet w dobie „wszechobecnego” internetu Roczniki Statystyczne dostarczają informacji aktualnych i wiarygodnych. To właśnie dzięki nim i pytaniom konkursu, możemy poszerzać naszą wiedzę o społeczeństwie, gospodarce oraz dokonywać porównań z krajami wybranych regionów świata.Mały Rocznik Statystyczny Polski jest bardzo przydatnym, koniecznym i niezbędnym środkiem dydaktycznym w mojej szkole, stosowanym bardzo często na lekcjach przede wszystkim statystyki, geografii i pozostałych przedmiotach ekonomicznych.
2.Najczęściej MRSP jest używany jako aktualne źródło danych liczbowych, ale także jako źródło uzupełniające i aktualizujące podręczniki szkolne ułatwiające zrozumienie niektórych zagadnień. Bardzo często MRSP jest wykorzystywany jako podstawowe i samodzielne źródło informacji na dany temat.
3.Najczęściej wykorzystywane są informacje zawarte w MRSP dotyczące rynku pracy, szeroko rozumianej problematyki gospodarczej oraz zagadnień zawartych w przeglądzie międzynarodowym. Informacje oceniane są jako czytelne i zrozumiałe, wymagające jednak uwagi i koncentracji.
4.Czynnikiem ułatwiającym i zachęcającym do korzystania z MRSP jest jego powszechna dostępność, stanowiąca swego rodzaju tradycję szkoły.
1 2 1