Odpowiedzi

2009-12-28T13:07:20+01:00
Według mnie najciekawszym wydarzeniem w powieści Henryka Sienkiewicza ,,Krzyżacy" był pojedynek Zbyszka z Rotgierem.
Po wczorajszym przybyciu na dwór i rzuceniu wyzwania Rotgierowi Zbyszko spędził czas na modlitwie w kaplicy. W końcu nadszedł świt, a gapie oczekujący na walkę zaczęli się zbierać na krużgankach. Następnie przybył książę wraz ze swoją żoną. W końcu przybyli też główni bohaterowie wraz z giermkami. obaj byli przygotowani do ciężkiego boju. Wkrótce książę dał sygnał, że mogą rozpocząć walkę.
Jako pierwsi zmierzyli się giermkowie rycerzy: Hlava i van Krist. Hlava nie miał większego problemu i z łatwością pokonał Krzyżaka.
Po zakończonej walce giermków Zbyszko i Rotgier zaczęli walczyć. Walka była wyrównana. Raz Zbyszko, a raz Rotgier miął przewagę. Krzyżak był pod wrażeniem umiejętności Zbyszka. Sam zmęczył się dość szybko. Zbyszko był wykorzystał okazję i kilkoma mocnymi ciosami powalił i zabił Rotgiera. Tłum długo potem wiwatował na cześć Zbyszka. Każdy był pod wrażeniem siły i odwagi młodego rycerza.
Zwyczaj rycerski nakazywał po takim pojedynku odczekać do północy następnego. Do tego czasu Zbyszko musiał pozostać na dworze. Czas ten wypełnił rozmyślaniem nad losami Danusi.
4 4 4