Napisz krótko o ;
1.Symbolika, pochodzenie choinki i znaczenie ozdób choinkowych.
2.Potrawy wigilijne.
3.Przygotowanie stołu wigilijnego.
4.Wieczerza wigilijna.
5.Czas spędzany po wigilii.
6.Wróżby wigilijne.
Starajcie się pisac krótko - dosłownie na każdy tamat maksymalnie po 5 zdań (trzeba opisac wszystkie). Prosze na jak najszybciej.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

3

Odpowiedzi

2009-12-28T14:25:12+01:00
POTRAWY WIGILIJNE
Potrawy pojawiające się na wigilijnym stole różnią się... Potrawy wigilijne zależą od regionu. Na stole wigilijnym powinny się znalezć płody ziemi , a potraw powinno być dwanaście... Do najbardziej typowych należy barszcz z uszkami,ryby przyrządzone na różne sposoby( najczęściej jest to karp smażony lub karp w galarecie).Zgodnie z polskim zwyczaje potrawy powinny być postne,czyli bezmięsne...
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-28T14:32:05+01:00
1)W wielu krajach choinka jest uważana jest za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia
2)-Barszczyk czerwony
-Uszka z grzybami
-Pierogi z kapustą grzybami
.-śledż (normalny, solony, z cebulka)
- Kutia
-. Karp (tradycyjny)
-. Karp duszony w majonezie i śmietanie
-. Pasta serowo-czosnkowa
-. Pieczywo
-. Kompot z suszonych owoców
-. Pierniczki
-kapusta z grochem
3) Stół ustawiony jest obok zielonej choinki ozdobionej światełkami, bombkami i innymi ozdobami. Na stole rozłożony jest śnieżnobiały obrus, Na środku stoi stroik Ma pachnące lasem zielone gałązki oraz czerwone wstążeczki. Na brzegach stołu leżą talerze. Są koloru pamarańczowego i zielonego.Na stole leży śnieżny opłatek i kupiona świeca z Caritasu.
4) Polską wieczerzę wigilijną charakteryzują postne potrawy, spożywane po zachodzie słońca. Ich rodzaj i kolejność podania do stołu zawierają pewną symbolikę. Do wigilijnego stołu, który nie jest wystawną, pełną przepychu, uroczystą kolacją, lecz posiłkiem spożywanym w rodzinnym gronie i mającym charakter wydarzenia religijnego, naznaczonego regionalnymi zwyczajami, powinna zasiąść - w myśl zwyczaju - parzysta liczba osób. Pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie jest znakiem, że należy wigilię rozpoczynać.
5) Po wieczerzy wigilijnej śpiewamy kolędy a północy idziemy na uroczysta pasterkę.
6)

---Jeśli chcesz, aby trzymały się ciebie w tym roku pieniądze, podczas mycia włóż do do wody kilka monet. Dotykaj je nabierając wody i obmywając twarz, a pieniądze zawsze będą przy tobie. Miej przy sobie pieniądze także podczas wieczerzy.
*---- Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.
----nie wolno w Wigilię niczego wynosić poza dom ani pożyczać, gdyż można "wynieść szczęście, zdrowie, zgodę z domu". Zakazane są także odwiedziny u sąsiadów, "bo cały rok będzie się łaziło".

1 5 1
2009-12-28T14:50:03+01:00
Choinka to drzewo , które w święta pojawia się niemal w każdym domu. tradycja stawiania choinki w domu znana jest już od XVI w.
Iglaste drzewko to symbol życia,trwania i płodności a początek tradycji ubierania jej w czasie świąt narodził się w Alzacji.

POTRAWY WIGILIJNE

OPŁATEK-symbolizuje miłość zgodę,jedność,domowi ma przynieść szczęście i spokój.

CHLEB-symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia.

KAPUSTA-przypisuje się jej zyciodajną siłę sprawiająca że po zimie cała przyroda ponownie obudzi się na wiosnę.

GRZYBY-ulatwiają nawiązywanie kontaktu ze swiatem.

JABŁKO-zjedzone podczas wieczerzy wigilijnej chroni przed bólem gardła.

ORZECHY-chronią przed bólem zębów.

PRZYGOTOWANIE STOŁU WIGILIJNEGO-ustawiony jest obok zielonej choinki ozdobionej światełkami,bombkami i innymi ozdobami.Na brzegach stołu lezą talerze. W dzień Wigili muszą być potrawy postne

WIECZERZA WIGILIJNA-wieczerza powinna składac się z 12 potraw jako upamiętnienie 12 apostołów.
CZAS SPĘDZANY PO WIGILII-?

wróżby wigilijne-wróżby wigilijne i przesądy wyrastają z poganskich obyczajów i wierzeń. Można w nie wierzyć lub nie,ale warto je znać.Chodźby dla zabawy