Po zapoznaniu się z sytuacją w Rzeczpospolitej w 17 wieku zgodzisz się chyba ze stwierdzeniem, iż rzeczpospolita potrzebowała reform. Gdyby los dał Ci tę mozliwośći zależało to od Ciebie, jakie reformy bys przeprowadził? Odpowiedź uzasadnij

1

Odpowiedzi

2009-12-29T09:31:47+01:00
Tak, uważam że Rzeczypospolita w XVII w. potrzebowała zmian i reform. Nasz kraj był wyniszczony licznymi wojnami i potyczkami, a w obywatelach coraz bardziej szerzyła się ksenofobia. Żeby to zmienić konieczne były zmiany:
*Reforma armii (armia stała, i większa), My w XVII w. nie mieliśmy prawdziwej armii, było to pospolite ruszenie złożone ze szlachty. Na dodatek przy takich siłach zbrojnych, jakie posiadały chociażby Rosja i Austria, nasze kilkunastu tysięczne armie nie miały szans.
*Liberum veto (zniesienie liberum veto i wprowadzenie głosowania większościowego) Wszelkie ustawy zasadnicze, nawet jeżeli dobre dla kraju, zostawały zatrzymywane przez sprzeciw jednego posła, który mógł być np. przekupiony przez inny kraj. Z takim systemem głosowania w kraju nic nie mogło ulec zmienię.
*Zmiana elekcji, na monarchie dziedziczną, Coraz to nowe elekcje prowadziły do coraz to nowych konfliktów.