Odpowiedzi

2009-09-15T19:03:30+02:00
1) Wyjaśnij pojęcie technologi informacyjnej.

dziedzina, która obejmuje główne środki, czyli komputer i urządzenia peryferyjne oraz sieci komputerowe. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym ludziom.

2) Dane statystyczne dotyczące piractwa na świecie. (firma BSA)

Jak wynika z raportu organizacji BSA, skala piractwa komputerowego rośnie wraz ze stratami producentów, a jedną z przyczyn jest wzrost sprzedaży komputerów w takich krajach jak Chiny, czy Indie.

Ostatnie dane firmy analitycznej IDC, która przeprowadziła badania na potrzeby raportu Business Software Alliance są dość wstrząsające: aż 41% oprogramowania komputerowego instalowanego na całym świecie pochodzi z nielegalnych źródeł. Programy darmowe oraz Open Source stanowią zaledwie 15% wszystkich aplikacji. Programy komercyjne znajdują się na 44% komputerów na całym świecie.

Wartość nielegalnego oprogramowania na całym świecie, szacuje się obecnie na ponad 50 miliardów dolarów, z czego ponad 9 miliardów dolarów strat generowane jest przez rynek amerykański, ze względu na jego największy rozmiar. Co ciekawe, w 2008 roku wartość światowego rynku legalnego oprogramowania wyniosła 88 miliardów dolarów.
Najlepsi i najgorsi

Krajami o najniższym współczynniku piractwa komputerowego (poniżej 20%) okazują się Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Japonia oraz Luxemburg. Na drugim końcu skali znajdują się takie państwa, jak Bangladesz, Armenia, Gruzja, czy Zimbabwe (powyżej 90% całego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w tych krajach nie posiada licencji).

Przyczyn wzrostu skali piractwa komputerowego jest kilka. Jedna z najważniejszych to zdaniem BSA wzrost liczby sprzedawanych komputerów w krajach o dużym współczynniku nielegalnego oprogramowania (Chiny oraz Indie).
Piractwo komputerowe w Polsce

Według ostatnich danych polskiego oddziału BSA, w 2008 roku ilość pirackiego oprogramowania zmniejszyła się o 1% w porównaniu do 2007 roku i wynosi obecnie 56% wszystkich aplikacji instalowanych na komputerach w całym kraju. Szkody z tego tytułu poniesione przez producentów wyceniono na 648 milionów dolarów (12% więcej, niż rok wcześniej).

3) Płyta DVD, blue ray porównanie pod względem budowy,pojemności i ceny.

płyta dvd miesci na 1 warstwie 4,7 GB a na 2 8,5 GB podczas gdy blu-ray na 1 warstwie mieści aż 25 GB na 2 50 itd. az do 16 warstw, które mieszczą 400 GB.
Dzieje się tak dlatego, że zastosowano niebiski laser, ktory ma mniejszą długośc fali co pozwala zmieścic na płycie więcej danych. Cena napedu dvd to koszt około 100 zł(z możliwościa zapisu), a napędu blu-ray 700-1200zł.
1 5 1