Potrzebuję dokładnie opracować protisty...
Dam za to 60 punktów!
Może być nawet na maila: [email protected]
Na 04.01 muszę mieć... Proszę!
Tylko nie ściągnięte z neta...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T16:11:23+01:00
Ja ci mogę napisać . ;)

Do królestwa protistów należą organizmy jedno- lub wielkomórkowe, których cechy budowu nie pozwalają ich zaliczyć ani do zwierząt, ani do roślin, ani do grzybów.
Protisty jednokomórkowe są mikroskopijnej wielkości. Niektóre protisty prowadzą osiadły tryb życia, przytwierdzając się do stałego podłoża, którym może być na przykład częśc innego organizmu. Protisty zamiekszują środowisko wodne( wody słodkie i słone) oraz wilgotne środowisko lądowe.
Wśród prostistów jednokomórkowych wyróżniamy organizmy:
- zwierzęcopodobne- cudzozywne, w większości zdolne do poruszania się mp. ameba, pantofelek ich tradycyjna nazwa to pierwotniaki.
- roślinopodobne- samożywne, zdolne do poruszania się lub unoszące się w wodzie, np. euglena, okrzemki.
Pojedyncza komórka protista spełnia wszystkie funkcje życiowe.

Protisty samożywne mają w komórkach chloroplasty zawierające chlorofil, i inne barwniki, dzięki czemu mogą przeprowadzić proces fotosyntezy. Protisty cudzożywne pobierają ze środowiska pokarm w postaci drobnych czasteczek lub zwykle mniejszych od siebie organizmów jednokomórkowych np. bakterii lub innych protistów.

Wszystkie protisty prowadzą wymianę gazową przez powierzchnię komórki, prostisty wolno zyjące oddychają tlenowo( protisty zwierzętopodobne i roślinopodobne), a pasożytnicze( cześć zwierzęcopodobnych) albo oddychają tlenowo albo przeprowadzają fermentację.

Protisty usuwają zbędne substancje przez powierzchnię komórki. Protisty słodkowowdne mają specjalny typ wodniczki- tętniącą, która służy także do usuwania nadmiaru wody.

Wszystkie jednokomórkowe protisty np. euglena, pantofelek rozmnażają się przez podział komórki.

Protisty jednokomórkowe są wrażliwe na czynniki środowiska np. obecność substancji chemicznych w otoczeniu. Poruszaja się w kierunku substancji, których rodzaj i stężenie jest dla nich korzystne. Jeśli jednak substancja jest szkodliwa, to poruszaja się w kierunku przeciwnym.

Wiele protistów unosi się biernie w toni wodnej lub przytwierzają się do podłoża. Niektóre protisty np. eugleny mają wić, dzieki któej się poruszają.
Inne są pokryte ruchomymi wypustkami cytoplazmy- rzęskami.
4 3 4