Odpowiedzi

2009-12-28T16:50:44+01:00
Prometeusz był jednym z tytanów .Ulepił on podobieństwo ludzi z gliny i tchnął w nich życie łzą.Stworzeni przez niego ludzie byli słabi ,więc Prometeusz postanowił im pomuc kradnąc ogień Bogom.
Rozgniewani Bogowie zesłali mu podstępną Pandorę.Jednak prometeusz jej nie przyjął.Zrobił to natomiast jego brat. Rozgniewany Prometeusz zabił woła i podzielił na 2 części. W jednum worku schował tłuszcz i kości ,a w drugim skórę i mięso . Zeus wybrał worek z tłuszczem , ale nie wiedział ,że pod nim kryją się kości.
Rozgniewany Zeus ukarał Prometeusza.Przywiązał go do skał Kaukazu, a tam codziennie przylatywały orły i wyjadały mu wątrobę,która w nocy odrastała.

KONIEC.
75 4 75
2009-12-28T16:59:36+01:00
Promateusz był troskliwym opiekunem ludzi nauczył ich jak dawać sobie radę w świecie pełnym niebezpieczeństw. Wszystko toczyłoby się szczęśliwie, gdyby nie obawy Zeusa, że ludzie staną się zbyt silni i w końcu zagrożą jego władzy. Władca bogów nigdy nie lubił ludzi, uważał ich za podejrzanych i nieufnych, zaś ludzie składali mu ofiary i czcili go.
Pewnego dnia bogowie toczyli dyskusję nad tym, która część zwierząt ma być im składana w ofierze. Wkrótce zaczęli się kłócić i trzeba było wezwać mądrego Prometeusza, by ich rozsądził. Tytan, zawsze mający na uwadze dobro ludzi, postanowił przechytrzyć zachłannych bogów. Ze skóry byku uszył dwa worki. Do jednego włożył mięso, ale przykrył je żołądkiem najgorszą częścią zwierzęcia. Drugi wypełnił kośćmi ułożonymi pod grubą warstwą smakowitego i pachnącego tłuszcze. Zeus wybrał oczywiście drugi worek , dzieki czemu ludzie mogli mu ofiarować kości zostawiając sobie mięso. Gromowładny wpadł w gniew, ale nie mógł już odwołać swego wyroku. Odtąd jednak nie znosił Prometeusza.
Aby utrudnić ziemianom życie i by nie mieli zbyt wielkich korzyści z mięsa zwierząt ofiarowanych, Zeus postanowił odebrać im ogień. Prometeusz zaczął myśleć nad tym, jak zdobyć ogień dla zmienian. W końcu wykradł pierwsze zarzewie z Olimpu. Zeus szybko odkrył, że ludzie znowu mają ogień.
Nie wolno było igrać z wyrokami Zeusa Prometeusz musiał ponieść karę. Władca bogów okazał się wyjątkowo okrutny i rozkazał przykuć tytana do skał Kaukazu, aby codziennie głodny sęp wyjadał mu wątrobę, która w nocy mu odrastała.


Mam nadzieję, że spodoba Ci się te streszczenie choć jest jednak troszkę długie ;/ ...
42 2 42