1.Jaki był stosunek Balladyny do innych bohaterów dramatu? Podaj wyrazy bliskoznaczne do nazw cech:
STOSUNEK DO:
a) siostry
b) matki
c) Kirkora
d) Kostryna
e) Grabca
f) Pustelnika

2.Przedstaw Balladynę za pomocą różnych omówień np. tytułowa bohaterka tragedii Juliusza Słowackiego

a)
b)

3. Napisz o jakich cechach Balladyny świadczą poniższe cytaty. Weź pod uwagę okoliczności w jakich Balladyna wypowiada te słowa

a)"Powieście obu rycerzy burmistrzów na dzwonie wieży zamkowej"

b)"Rankiem głos sumienia nudzi, Nad wieczorami dręczy i przeraża a nocą ze snu okropnego budzi..."

4) Co może oznaczać niedająca się zetrzeć plama krwi na czole Balladyny? Spróbuj wskazać postać biblijną z podobnym piętnem. Napisz co łączy te dwie postaci.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T18:13:13+01:00
Balladyna wobec innych bohaterów dramatu zachowywała się okrutnie. Była rządna władzy, pyszna, kokieteryjna. Wyrzekła się swojej matki, gardziła siostrą. Zabiła matkę, siostrę i kochanka,a wszystko tylko dla władzy. Została za to słusznie ukarana.


2
a) balladyna
zła siostra
przebiegla negatywna bohaterka
b) ona oznaczac moze wine spoczywajaca na balladynie o zabicie aliny
„Balladyna” tytułowa bohaterka tragedii Juliusza Słowackiego. To dziewczyna z ludu, która zdobyła władzę nad ludem. Przez przypadek wchodzi na drogę społecznego awansu (pomyłka Skierki), ale narkotyczne właściwości władzy szybko dają znać o sobie. Sukces uczy ją bezwzględności. Najpierw morduje swoją siostrę, następnie, by zatuszować wszelkie ślady, zabija niewinnego posłańca. Wypędza też swoją matkę z pałacu, by nie przysparzała jej problemów. Kolejną ofiarą jest Pustelnik – prawowity władca Polan oraz mąż – Kirkor, którego uśmierca rękami Fon Kostryna. Ten ostatni z kolei ginie poczęstowany zatrutym chlebem. Na koniec pewna bezkarności władczyni zezwala na męczeńską śmierć własnej matki, która nie chce wyjawić imienia zbrodniarki. Ponieważ ludzka sprawiedliwość nie może jej dosięgnąć - ginie rażona piorunem, przedtem trzykrotnie wydając wyrok na siebie samą. Prawo natury okazało się silniejsze niż władca, który nie szanuje prawa stanowionego.
3. Co moze oznaczać niedająca się zetrzeć plama krwi na czole BAlladyny? -Śmierc siostry
83 1 83