Praca maturalna z języka polskiego na temat: Topos wędrowca w literaturze rożnych okresów. Omów jego funkcję i sposób przedstawiania.
Byłabym wdzięczna za ukierunkowanie mnie od czego mam zacząć, jak dobrze napisać tą pracę, co ma zawierać???

1

Odpowiedzi

2009-12-28T20:57:37+01:00
Najlepiej zacznij od napisania bibliografii. Jeśli nie wiesz jak się ją pisze to polecam książkę "Prezentacje maturzysty. Egzamin ustny". Jakie książki wykorzystasz w bibliografii, zależy od Ciebie, ale w bibliotece znajdziesz książki z motywami wędrowca i wędrówki. Myślę, że od tego powinnaś zacząć. Gdy będziesz już wiedziała jakie wykorzystasz książki, poczytaj sobie przykładowe prezentacje maturalne. Na pewno znajdziesz coś w necie albo w bibliotece (pewniejsze źródło).
No i w temacie masz różne okresy, więc moim zdaniem powinnaś mieć każdą książkę lub coś z bibliografii z każdego okresu - począwszy od Biblii a skończywszy na czasach współczesnych.
Z Biblii przychodzi mi na myśl przypowieść o Synu Marnotrawnym, z Antyku możesz wykorzystać coś z mitologii, myślę, że nie możesz pominąć Odyseusza. To bardzo ważna postać wędrowca - tułacza. Możesz wykorzystać "Boską komedię" Dantego. Tam jest wędrówka bardziej duchowa, ale też wędrówka. Niestety więcej książek nie przychodzi mi na myśl, ale sądzę, że w bibliotece znajdziesz wiele książek, i nawet będzie ich za dużo :)