1.Masa szkieletowa dorosłego człowieka wynosi przeciętnie ok.14 kg.
Oblicz,jaką mase mają sole mineralne wchodzące w skład kości wiedząc,że stanowią one ok.65 % masy kostnej i podaj wzór sumaryczny przynajmniej jednej z nich.

2.Pestki dyni zawierają dużo witamin A.E i B oraz składniki mineralne: cynk i źelazo. Najczęściej spożywa się je na surowo. Poszukaj w literaturze i napisz,jaką funkcję biologiczną pełnią oba mikroelementy.

3.Nawozy sztuczne są przyswajane przez rośliny w formie roztworu wodnego. Wypisz jony,jakie znajdują się w roztworze glebowym po dodaniu mieszanki nawozowej złożonej z : siarczanu(IV)potasu,saletry sodowej i chlorku potasu

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T19:57:14+01:00
Zad 1
65 % masy kostnej czyli 65 % * 14 kg = 9,1 kg. ( tyle stanowią te sole mineralne )

przykład soli mineralnej to np fosforan wapnia Ca3(PO4)2 , węglan wapnia ( CaCO3) , chlorek sodu ( NaCl2)

2. Cynk - niezbędny w procesach mineralizacji kości i gojenia się ran. Reguluje poziom insuliny we krwi, bierze udział w procesach odpornościowych. Jest składnikiem enzymu: anhydrazy węglanowej, więc ma wkład w utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Jest także kofaktorem ważnego enzymu: dehydrogenazy alkoholowej, który bierze udział w metabolizowaniu alkoholu przez organizm. Niedobór cynku prowadzi do cukrzycy, zaniku mięśni, wypadania włosów i zaburzeń w procesie gojenia się ran

żelazo- składnik hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi, który przenosi tlen do tkanek. Poza tym, wchodzi w skład barwnika oddechowego mięśni – mioglobiny. Jest kofaktorem peroksydaz i katalaz - enzymów które usuwają z komórek toksyczny nadtlenek wodoru. Niedobór żelaza objawia się anemią czyli zbyt niską zawartością hemoglobiny we krwi. Pojawia się też wtedy bezsenność, ciągłe zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji.

3. nie wiem dokładnie czy umiem to zrobic , ale sprobuje .
jesli siarczan (IV) potasu to K2SO3
czyli jony to 2K+ i SO3 2-

saletra sodowa : NaNO3 , jony Na+ i NO3 -
chlorek potasu : KCl , jony : K+ i Cl-
4 4 4