Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T20:44:25+01:00
Werter - główny bohater "Cierpień młodego Wertera" Goethego. Był on młodzieńcem zakochanym nieszczęśliwie w Lotcie, którą zobaczył i poznał na balu. Nieszczęśliwie, bo Lotta miała już narzeczonego Alberta. Werter był tylko jej przyjacielem, bo tylko tyle mogła mu zaoferować. Marzył o niej skrycie, wręcz utożsamiał ją z istotą boską. Gdy poznał Alberta również z nim się zaprzyjaźnił. Dręczyła go zazdrość o Lottę, ale nie chciał jej stracić. Pewnego razu nie wytrzymał napięcia i popełnił samobójstwo. Był typowym przedstawicielem Weltschmerzu, czyli bólu istnienia.

Faust - na starość dochodzi do wniosku, że jego wyznawana filozofia życiowa była błędem. Przez nią nie doświadczał życia w pełni. Pragnie przeżyć je jeszcze raz, zawiera pakt z Mefistofelesem - szatan otrzyma duszę doktora jeśli poczuje on radość i zapragnie powstrzymać czas. Faust korzysta z życia i uwodzi Małgorzatę którą później porzuca. Nastepnie szuka sens życia i istnienie, odnajduje go w pracy na rzecz ludzi i wypowiada słowa "Trwaj chwilo, jesteś piekna" Przegrywa tym samym zakład z Mefistofelesem, ale od potępienia chroni go wstawiennictwo Małgorzaty.

Kordian - samotny, cierpi na chorobę wieku, dopóki nie znajdzie celu jakim jest walka z ojczyznę, idealista, gardzi śmiercią, nadwrażliwy

Balladyna- główna bohaterka ballady, córka biednej wdowy, miała siostrę Alinę, rozpieszczana i faworyzowana przez matkę dążyła do władzy, ukochana Grabca, żona Kirkora, kochanka Fon Kostryna, którego zabiła, wydała na siebie wyrok śmierci (została uśmiercona przez uderzenie piorunem).

Gustaw z IV cz. Dziadów - nieszczęśliwy, wybujała wyobraźnia, buntownik, osobowość depresyjna, odczuwa ból istnienia, popełnia samobójstwo