Odpowiedzi

2009-09-15T21:23:33+02:00
Jednostka Centralna zwana również jednostką systemową, to w prostym przekładzie połączenie wszystkich układów scalonych i obwodów wchodzących w skład komputera, zazwyczaj charakteryzuje się budową modułową w odróżnieniu od np. konsol. Podstawą każdego urządzenia tego typu jest płyta gówna, dawniej płyta główna stanowiła bardziej element obudowy niż faktyczny podzespół elektroniczny. Płyta główna, niezależnie czy jest to urządzenie IBM, PC, MAC, zawiera gniazdo kontrolera procesów - procesora, gniazda pamięci, kart rozszerzeń oraz niezbędne przyłączenia dla pozostałych komponentów. Płyta jest wyposażona w własne mikroprocesory zarządzające zasobami zarówno płyty jak i urządzeń do niej przyłączonych, są to mostki, lub inaczej magistrale, w komputerach PC zazwyczaj są dwie takie magistrale.
Procesor, jako jednostka nadrzędna do pozostałych elementów "komputera", zarządza wszystkimi procesami, jest także głównym przetwornikiem strumienia danych przepływającego przez obwody, nie ma algorytmu który nie-trafiłby do procesora.
Pamięć operacyjną można porównać do łąki, na której przechowywane są podręczne (wykorzystywane - operacyjne) dane niezbędne dla funkcjonowania układu, procesor bez pamięci operacyjnej uległby zapętleniu. Wraz z postępem technologicznym komputery zyskały głos, generowany na zasadzie zmiany amplitudy i natężenia przepływu prądu przez odpowiedni układ zwany kartą dźwiękową, błędnie muzyczną, gdyż karta dźwiękowa nie wytwarza muzyki, tłumaczy jedynie kod w jakim zapisany jest plik na "język impulsów" dźwiękowych. Karta graficzna podobnie jak dźwiękowa przetwarza dane oraz generuje impulsy pobudzające lampy oscyloskopowe w monitorach CRT lub matryce w przypadku LCD.
Dyski twarde, służą do przechowywania "twardych" danych, czyli informacji które nie są niezbędne do funkcjonowania urządzenia, jednak biorą "czasowy" udział w niektórych algorytmach, dane przechowywane na twardych dyskach nie ulegają utracie w przypadku utraty zasilania, tak jak to jest w przypadku pamięci operacyjnej. Do wprowadzania danych w obwód jednostki centralnej służą czytniki kart pamięci lub napędy optyczne, laserowe CD DVD FLOPY itd. Niektóre napędy mogą również wyprowadzać dane z obwodu popularnie "nagrywarki". Rozwój sieci internetowej dostarczył do komputerów nową kartę, kartę sieciową poprzez którą komputer może łączyć się z siecią. Ostatnim, choć wcale nie mniej ważnym elementem, jest zasilacz. Zasilacz jest odpowiedzialny za dostarczenie energii do układu. Zasilacze są wyposażone w prostownik, gdyż prąd sinusoidalnie zmienny jest bezużyteczny w obwodach komputerowych, zasilacz musi nieustannie generować prąd o odpowiednim natężeniu i napięciu toteż każdy zasilacz posiada stabilizator oraz transformator, aby uchronić komputer przed uszkodzeniem każdy zasilacz posiada bezpiecznik topikowy, układ dławiący oraz zabezpieczenie przeciwzwarciowe .
O jednostce centralnej możemy mówić tylko wtedy kiedy zawiera ona wszystkie niezbędne elementy dzięki którym możliwe jest realizowanie algorytmów, czyli zadań.
1 4 1