Wyobraź sobie, że jesteś mieszkańcem i obywatelem Rzymu doby republiki. Napisz list do przyjaciela reklamujący ustrój państwa, w którym mieszkasz. Użyj odpowiednich zwrotów (heh nie chodzi tutaj jakieś po łacinie czy Bóg wie co ale takie zaszczytne zwroty wielmożny przyjacielu czy co) oraz słów typowych dla republiki rzymskiej.

Proszę w taki razie o napisanie listu takiego ,,rzymskiego''
Można zaczerpnąć informacji z Quo vadis jak pisali do siebie Petroniusz i Marek Winicjusz to taka ode mnie sugestia. No ale wiadome o co chodzi list ma być taki rzymski aha i przyjaciel jest bliski i mieszkasz z dala od mojego zamieszkania.

1

Odpowiedzi

2009-12-29T23:45:30+01:00
Rzym, Iwpne
Witaj
Pozdrawiam cię wielmożny przyjacielu, piszę do ciebie ten oto list, aby oświecić twój umysł, przedstawić tobie ustrój naszego imperium rzymskiego.
Przewspaniali konsulowie sprawują władzę wspaniale, wywiązują się z nałożonych na siebie przez ludzi obowiązkiem, senat, uczciwy dobry stary senat, wydaje złote monety na potrzeby państwa. Nikt nie nęka i nie dręczy nas, plebsu, ubogich, ale jakże szczęśliwych chłopów, gdyż na naszej straży stoi trybun ludowy, dziesięciu mężczyzn przez nas wybranych. Nie obawiamy się tutaj korupcji, ani innych niegodziwych wymysłów mrocznej części ludzkich umysłów, gdyż wprowadzone zasady jednoroczności i kolegialności sprawiają, ze przekupywanie polityków jest nieopłacalne. Podczas wojny także troszczy się o nas inna osoba- dyktator- powołany co najwyżej na pół roku.
żegnam cię teraz, tą oto końcówką listu, mam nadzieję że zajedziesz do nas niebawem, poznasz nasz ustruj i naszą gościnność na własnej skórze,
Twój towarzysz
Romaulus