Mam do napisania REFERAT z bioli na temat " w jaki sposób funkcjonuje somatyczny i autonomiczny układ nerwowy ". Najlepiej NIE Z NETA !!. Daje dosc duzo pkt, wiec prosze o ciekawe wypowiedzi, a wpisy typu: Napisz na gg, to ci pomoge, zglaszam oczywiscie jako SPAM. Pzdr ; )

1

Odpowiedzi

2009-12-28T22:08:23+01:00
Układ somatyczny odbiera, ocenia i reaguje na informacje (bodźce) docierające do organizmu z zewnątrz, kieruje czynnościami mięśni szkieletowych. Procesy te przebiegają zazwyczaj zgodnie z wolą człowieka i pozwalają na dostosowanie się do warunków środowiskowych. Ta część układu nerwowego bierze udział w procesach uczenia się i zapamiętywania, co wiąże się nie tylko z pobudliwością neuronów, ale też z ich plastycznością. Przez plastyczność rozumiana jest możliwość powstawania trwałych zmian w budowie i funkcji neuronów, usprawnia niektórych połączeń między nimi poprzez reorganizację czy wzmacnianie odpowiedzi. to stanowi materialne podłoże pamięci, będącej podstawą uczenia się, w tym rodzenia się odruchów warunkowych. Ocena emocjonalna różnych układu limbicznego.
Układ autonomiczny(wegetatywny) jest wrażliwy na podniety dochodzące z wnętrza organizmu, co umożliwia regulację czynności narządów wewnętrznych, w tym gruczołów i mięśni gładkich. W zasadzie działanie tego układu nie podlega woli człowieka, zachodzi często bez udziału świadomości. W obrębie układu autonomicznego eferentnego występują dwa podukłady: współczulny i przywspółczulny.