KRYSTALIZACJA SOLI !!!

Potrzeba mi abyście napisali instrukcje aby zaszła krystalizacja soli.
( Nauczyciel nam zadał aby coś takiego zrobić, coś słoiczek, woda, sól kamienna i sznureczek, aby po 2 tygodniach na sznurku sie sól osadziła w postaci krystalicznej).
POTRZEBUJE INSTRUKCJI!

2

Odpowiedzi

2009-12-29T11:20:05+01:00
Krystalizacja powinna odbywać się powoli, żeby na sznurku osadziły się kryształki a nie tylko sól. Do szklanki nalewasz ok 1/2 szklanki w miarę ciepłej wody, wsypujesz sól i mieszasz. Wsypujesz do momentu gdy sól przestaje się rozpuszczać. Wtedy oznacza, ze roztwór jest nasycony :-). Wkładasz do roztworu nitkę (lepiej grubszą, np. podówjnie złączoną) lub kawałek wełny, zawiązujesz sznureczek do patyczka który kładziesz na obrebie szklanki. Na nitce osiada sól tworząc powoli kryształki. Możesz postawić w chłodniejszym miejscu, zeby woda ze szklanki lub słoika nie parowała zbyt szybko ! Można też chyba lekko przykryć szklankę lub słoik, np. kartką. Ot i cała filozofia !
47 4 47
2009-12-29T14:27:54+01:00
1. Weź słoik ale taki w miarę (nieduży).
2. Nalej do niego 3/4 pojemności wody (najlepiej ciepłej)
3. Wsyp sól tak żeby stężenie soli było jak największe i mieszaj dopóki sól się nie rozpuści (koniecznie).
4. Włóż do tego roztworu sznurek (najlepiej gładki bo z włóczki i z nitki nie wyjdzie) i przymocuj ten sznurek do jakiegoś patyka i połóż ten patyk na słoiku tak żeby sznurek leżał na dnie słoika
5. Połóż ten roztwór w jakimś ciepłym słonecznym miejscu (koniecznie).

Ps jeśli zrobisz wszystko tak jak napisałam to się uda ja z tego dostałam 6 :)
12 5 12