Motyw śmierci w literaturze i sztuce średniowiecza. Omów różne jego ujęcia, odwołując się do wybranych tekstów kultury - literatury i sztuki.

Potrzebny RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI

Na podstawie tego:
(śmierć rycerza - patetyczna, przedstawiająca sztukę, wielka, waleczna,itp - np. "Dzieje Tristana i Izoldy", "Pieśń o Rolandzie"
Taniec śmierci - dans macabre - "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią"
"Boska Komedia" spojrzenie na wszystkie etapy tułaczki - piekło, czyściec i niebo)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-29T13:08:05+01:00
To ja opiszę tak ogolnie, najwyżej sama ułożysz sobie w całość(:

ars moriendi(sztuka umierania)-to popularne w literaturze średniowiecza utwory zawierajace rozmyslania na temat smierci i wskazowki jak najlepiej przygotowac się na jej przyjscie np.Rozmowa MIstrza Polikarpa ze Śmiercią

danse macabre-taniec smierci-byl to czesty motyw pojawiajacy sie w sztuce i literaturze.Przedstawiał Śmierć(zwykle w postaci Kościotrupa) prowadzącą za sobą roztańczony korowód ludzi wszystkich stanów.

memento mori-(pamietaj o smierci) zwrot ten patronujacy epoce sredniowiecza.Przypominal ze smierci nigdy nie unikniemy.

motywy wanitatywne-motywy te przypominaly ze wszystko co ziemskie jest marnoscia bo szybko przemija.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią- dialog -typowy gatunek literatury przedstawiajacy rozmowe człowieka ze Smiercia.Zycie sredniowiecznego czlowieka bylo podporzadkowane Bogu.Mialo sens gdy stanowiło przygotowanie do śmierci.Dowiadujemy sie ze Smierc ma ogromna wladze od Boga, jest nieprzekupna,sprawiedliwa, bezlitosna.

Boska komedia-poemat opowiada w sposob alegoryczny o drodze jaka pokonuje ludzka dusza;od upadku, po oczyszczenie.az do wewnetrznej harmonii.
Mozemy wyczytac z utworu jak zbudowane jest Piekło(znajduje sie w głebi ziemi, ma ksztalt gigantycznego leja,sklada sie z 9 pieter), Czysciec i Raj.

w razie jakichkolwiek pytan mozesz pisac:)))
Iza161718
4 1 4