Odpowiedzi

2009-12-29T13:01:09+01:00
Radzę skorzystać z strony : http://wiadomosci.onet.pl/0,11,kategoria.html
Po prawej stronie jest kalendarz i możesz sobie wybrać odpowiednią datę.
2009-12-29T13:19:42+01:00
18 września – Katastrofa górnicza w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej

23-25 września - Kongres Kultury Polskiej 2009. Równolegle zorganizowany został Anty-Kongres.

1 października – upublicznienie stenogramów z podsłuchów przedsiębiorców z branży hazardowej - początek afery hazardowej w rezultacie kilku ministrów i wiceministrów podało się do dymisji.

10 października - prezydent Polski Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński

9 października – dwóch polskich żołnierzy zginęło w wyniku eksplozji, jaka nastąpiła pod jednym z pojazdów typu MRAP.

12 października – tablicę upamiętniającą Ryszarda Kapuścińskiego odsłonięto na gmachu warszawskiej siedziby Polskiej Agencji Prasowej

17 listopada – nadanie Adamowi Michnikowi tytułu doktora honoris caus

1 grudnia – około 5 tys. policjantów manifestowało przed Kancelarią Premiera w Warszawie, domagając się wypłaty zaległych świadczeń oraz odstąpienia od kolejnych cięć w budżecie policji na rok 2010.

18 grudnia - prezydent RP Lech Kaczyński podpisał akt łaski wobec skazanych za lincz we Włodowie.

18 grudnia - Z muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu nieznani sprawcy ukradli napis Arbeit macht frei.

18 grudnia - kardynał Józef Glemp, skończywszy 80 lat, po 28 latach kończy urząd prymasa Polski.

wiecej nie wiem;(


19 grudnia - arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński obejmuje urząd prymasa Polski
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-29T17:17:59+01:00
18 grudnia
"Ta kradzież napawa głębokim smutkiem"

To rzecz bulwersująca, która nie powinna mieć miejsca. Ta kradzież z jednej strony zaskakuje, a z drugiej napawa głębokim smutkiem - skomentował prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Grzegorz Rosengarten informację o kradzieży napisu "Arbeit mach frei" z muzeum Auschwitz.

- To jest rzecz, która od dziesiątek lat była symbolem dla Polaków więzionych w tym obozie, a później także dla innych narodowości. To symbol uciemiężenia; bardzo ważny, o ile nie najważniejszy symbol tego miejsca. (...) Dla byłych więźniów ta sytuacja jest niepojęta. (...) Nie jest to dzieło przypadkowych ludzi - powiedział Rosengarten.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 roku. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku w pierwszym transportem obozu, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.


13 grudnia
Poznań: Uczczono ofiary stanu wojennego

Napis ze zniczy "13 grudnia. Pamiętamy" ułożyli w niedzielę tuż po północy pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. na placu Mickiewicza w Poznaniu działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Przedstawiciele młodzieżowej organizacji uczcili w ten sposób rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W spotkaniu wzięła udział grupa poznaniaków w tym dawni opozycjoniści. Zebrani minutą ciszy oddali hołd ofiarom stanu wojennego.
- Postanowiliśmy upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez oprawców w mundurach. Chcemy w ten sposób uczcić ofiary stany wojennego, a także solidaryzować się z tymi, którzy cierpieli represje lub w inny sposób odczuli tamte wydarzenia - powiedział w niedzielę Marek Pawłowski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Poznaniu.

Jak zapowiedział Pawłowski, stowarzyszenie ma zamiar organizować podobne spotkania w noc wprowadzenia stanu wojennego każdego roku.

18 września
Wstrząs w kopalni "Bielszowice": Górnicy poturbowani

Trzech górników zostało niegroźnie poturbowanych w wyniku wstrząsu, do którego doszło 840 metrów pod ziemią w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Z zagrożonego rejonu wycofano załogę - wynika z informacji nadzoru górniczego.

- Najbardziej poszkodowany górnik ma liczne potłuczenia, dwaj inni nie mają zewnętrznych obrażeń. Wszyscy trafili do szpitala na obserwację - powiedział rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Krzysztof Król.
czytaj dalej


Wstrząs został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych, czyli silnych, nie należał jednak do najsilniejszych, notowanych w polskich kopalniach. Prawdopodobnie w jego wyniku górnicy zostali podrzuceni do góry, uderzając w elementy obudowy chodnika.

W chwili wstrząsu jeden górnik znajdował się przy ścianie wydobywczej, dwaj inni w chodniku podścianowym. Choć wstrząs nie wyrządził widocznych szkód w wyrobiskach, załogę wycofano, a wydobycie wstrzymano. Eksploatacja ruszy ponownie, gdy będzie pewność, że nie ma dużego ryzyka ponownego wstrząsu w tym miejscu.

Do kopalni pojechali specjaliści z urzędu górniczego, aby na miejscu zbadać sytuację.

To kolejny w tym roku silny wstrząs w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. 5 października sześciu górników zostało tam poważnie rannych właśnie po wstrząsie górotworu.

W 10-stopniowej skali górniczej wysokoenergetyczny wstrząs w "Bielszowicach" określono jako "piątkę", czyli o średniej sile. W popularnej skali Richtera odpowiadałoby to sile ok. 2 stopni.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o sile jak ten w Rudzie Śląskiej. Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Trudno je przewidzieć, choć kopalnie mają swoje stacje sejsmologiczne.

Rudzkie kopalnie, gdzie eksploatacja górnicza prowadzona jest od ponad 200 lat, są szczególnie zagrożone tąpaniami. W lipcu 2006 r. w sąsiadującej z "Bielszowicami" kopalni "Pokój" właśnie z powodu tąpnięcia zginęło czterech górników. Specjalna komisja orzekła wówczas, że jego przyczyny były naturalne, związane m.in. z uskokiem tektonicznym i wieloletnią eksploatacją węgla w tym rejonie. Według ekspertów, tamtej tragedii nie dało się przewidzieć, bo trudno przewidzieć silne wstrząsy.

Kopalnia "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej jest narażona na wszystkie typy podziemnych zagrożeń. Sześć lat temu kilkunastu górników zostało tam poparzonych w wyniku zapalenia metanu. W ubiegłym roku w kopalni doszło do serii wypadków, m.in. zerwania lin w kopalnianym szybie oraz kilku innych nieszczęśliwych zdarzeń, w których ucierpieli górnicy.

W tym roku najbardziej tragiczny wypadek w górnictwie miał miejsce 18 września w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników. Część z nich nadal przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla. 35 osób zginęło w kopalniach węgla kamiennego, a po dwie w górnictwie rud miedzi oraz kopalin pospolitych.