Na podstawie analizy fragmentów ( 21 VI 1771 i 12 XII 1772) oraz lektury całości Cierpień Młodego Wertera scharakteryzuj głównego bohatera wskazując przyczyny zmiany jego sposobu widzenia świata. Zwróć uwagę na związek między przeżyciami bohatera i jego stosunkiem do natury.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T15:36:47+01:00
Werter to młody człowiek,niezalezny materialnie,który patrzy na swiat przez pryzmat marzen.Jest on również niezwykle uczuciowy,poszukuje sensu życia,pragnie się ustabilizować,założyć rodzinę ale mu się to nie udaje i jest rozczarowany życiem.
Bohater wypowiada się w sposob emocjonalny w formie listów.Nadwrażliwość emocjonalna stała się powodem jego życiowych niepowodzeń.Jest on słaby psychicznie,wybiera ucieczkę jako metodę rozwiązywania problemów.Gdy życie staje się dla niego niedozniesienia,decyduje się na samobójstwo.
Miłość sprawia ,że Werter idealizuje swiat,zapewnia mu niewysłowione szczęście.Werter całkowicie zatraca się w swoich uczuciach.
Lotta urzeka go nie tylko swoją urodą ale i czułością wobec rodzeństwa.Dla Wertera jest ona bratnią duszą.On równiez jest przyjażnie nastawiony do innych ludzi i kocha dzieci.
W życiu Wertera ważną rolę odgrywa rownież literatura.Dobór lektury odzwierciedla jego nastrój.Gdy Werter jest szczśliwy czyta dzieła Homera,które wprowadzają go w świat mitow,gdy jego nastrój ulega zmianie,sięga po pieśni Osjana,które są pełne grozy.
Bohater jest wrazliwy na piękno przyrody.Ucieka on na łono natury ze świata cywilizacji,ktory okazał się żródłem zła i konwenansów.
Wertera wyproszono z arystokratycznego domu ze względu na jego mieszczańskie pochodzenie.Przeżywa on na łonie natury swoje osobiste rozterki,porównuje przyszłość do tego co widać w oddali.
Werter postrzega świat przez pryzmat uczuć co pobudza wrażliwość,wzbogaca wnętrze człowieka,jednocześnie ułatwia i utrudnia kontakty z innymi ludżmi,powoduje odczucie bólu istnienia i jest przyczyną dramatycznych życiowych decyzji.
6 3 6