Odpowiedzi

2009-12-29T16:34:32+01:00
OSIAGNIECIA:
techniczne
-obozy wojskowe,mury obronne iwaly,flota wojenna,machiny obleznicze,uzbrojenia zolnierzy
transport
-flota,drogi brukowane,mosty
budownictwo
akwedukty,laznie,swiatynie,teatr,cyrk,mlyny wodne,gmachy uzytecznosci publicznej,luki triumfalne
wynalazek betonu,cegla i kamien

sztuka:
portret,rzezby

bogowie:
jowisz,mars,neptun,merkury,junona,minerwa,diana,wenus

wojny
1-wszy podboj italii,2-gi podboj swiata srodziemnomorskiego,trzy wojny punickie,wojna z grekami,podboj reszty europy1 5 1
2009-12-29T16:36:24+01:00
W miarę upływu czasu państwo rzymskie stopniowo się powiększało. Sami Rzymianie zetknęli się z kulturami rozmaitych ludów. Wiele z nich reprezentowało kultury starsze i bardziej atrakcyjne od rzymskiej. Stąd też Rzymianie ulegli po części urokowi tych kultur, lecz jednocześnie wnieśli do dorobku kulturowego ludzkości swój własny oryginalny wkład.
Rzymianie od samych początków państwa pozostawali w wielkim kompleksie wobec Greków. Zetknięcie się z miastami greckimi na południu Italii dało początek ich fascynacji kulturą grecką. Szybko ulegli jej oddziaływaniu, a pierwsze dzieła można uznać za kopie tych hellenistycznych.
Rzymianie nie wykształcili nowej, odrębnej kultury, a jedynie przejęli wzorce innych kultur. Dziedziną sztuki, w której Rzymianie osiągnęli wybitne zdolności, była architektura. Majestatyczne budowle, jak np. Koloseum, czy akwedukty, po dziś dzień stoją na swoich miejscach.
Kultura rzymska w ciągu stuleci uległa wielu przemianom. W rozwoju sztuki rzymskiej przyjmuje się podział na okresy: królewski , republiki , cesarstwa . W momencie największego rozkwitu państwo obejmowało Europę Zachodnią i Południową, Północną Afrykę i Bliski Wschód. W tym czasie nastąpiło silne przemieszanie religii, obyczajów, sztuki wszystkich państw wchodzących w skład imperium.
Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tyber. Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e.
Naród rzymski istniał praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię Starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych.
Skupiam się głównie na ważnych wydarzeniach politycznych, społecznych, gospodarczych i wojskowych.
Religia Rzymian była bardzo podobna do kultu greckiego. Również posiadała formę politeistyczną, a część bogów była zapożyczona od zdobytych państw np. Apollo występował i w Grecji i w Rzymie, jako bóg śpiewu, piękna i sztuki. Również, Rzymianie stworzyli odpowiedniki do bogów greckich tj. Zeus został zastąpiony przez Jowisza, Posejdon przez Neptuna, a Ares przez Marsa. W 217 roku p.n.e. ustanowiono na wzór grecki kult 12 najważniejszych bogów: Jowisz, Junon, Neptun, Minerwa, Mars, Wenus, Apollo, Diana, Wulkan, Westa, Merkury, Ceres.

Tak tomam wzeszycie. xDD
mam nadzieje ze pomoze. ;]