Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-01T08:26:57+01:00
Głównym bohaterem komedii Moliera "Skąpiec" jest postac Harpagona,wdowca z dwóką dzieci,dbającego jedynie o swoją szkatułkę,w której trzyma pieniądze.
Ukazane w utworze wszelkie jego słabostki są powodem do śmiechu.
Bohater nasz jest rozdarty wewnętrznie,gdyż musi wydawac zarobione pieniądze,by spełnic wymogi jakie stawia mu jego pozycja społeczna.
Mimo,iż ma liczną służbę,to wcale nie dba o nią,karze im chodzic w brudnych ubraniach,jego konie są zaniedbane i wychudzone,wręcz przymierają głodem.Gdy wydaje przyjęcia serce mu krwawi.Nie interesuje się losem swych dzieci,nawet wtedy gdy Kleant przegrywa pieniądze na grze w karty,zarzuca mu brak oszczedności,zaś córkę swą chce wydac za mąż byle tylko bez posagu.
Udając zakochanego pragnie się ożenic z Marianna,lecz rezygnuje ze swego pomysłu,gdy ma możliwośc odzyskania swej drogocennej szkatułki.Wydając przyjęcie nakazuje służbie by nie wycierała mebli za mocno,by goście otrzymali to o co poproszą dopiero po kilku razach,by całe przyjęcie mimo,że ma byc np. na dziesięc osób to jedzenia ma byc tyle co dla ośmiu osób.
Pieniądze dla Harpagona to jedyna radośc w jego życiu,traktuje je jak" kogoś "bardzo bliskiego,nie zwracając uwagi na rzeczy ważne.
Mimo wszystko kończy się dobrze gdy nasz bohater odzyskuje swą szkatułkę,cieszy sie jak dziecko z odzyskania swej ulubionej zabawki,i wszyscy sa szczęsliwi.
Skąpstwo może byc zarówno wada jak i zaletą,nie należy zbyt mocno przywiazywac wagi do rzeczy materialnych,nalezy również pamiętac o innych,i dbac o nich tak samo jak o swoje "skarby".
99 2 99