Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-15T22:39:09+02:00
V w.p.n.e - buddyzm. Budda zaprzeczał istnieniu bogów: "Życie wiąze się z cierpieniem a śmierć i rozpłyniećie się w nirwanie (nicości) jest wyzwoleniem sie od cierpień. Droga do tego jest asceza ". Religia ta nie przyjeła sie w Indiach, rozwineła się w Azji Połu- Wschodniej i Chinach

konfucjanizm - Konfucjusz stworzył on doktrynę filozoficzna- religijną kładącą nacisk głównie na etykę.

taoizm- to trzy doktryny filozoficzne i etyczne. jest to głoszenie materialnej jedności świata wyrażającej się w bezosobowym ładzie przyrody.

hinduizm- określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych, wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu (łącznie). Inne państwa ze znacznym odsetkiem hinduistów to: Bangladesz, Sri Lanka, Pakistan, Indonezja, Singapur, Gujana, Surinam, Fidżi, Mauritius, Trynidad i Tobago, Republika Południowej Afryki. W związku z tym hinduizm, traktowany zbiorczo, jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata
9 2 9
2009-09-15T22:59:48+02:00
Buddyzm, religia a właściwie system filozoficzny który swoje funkcjonowanie opiera na poszukiwaniu wewnętrznego spokoju ducha, można tego dokonać poznając "Cztery Szlachetne Prawdy" oraz żyjąc zgodnie ze "Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżką". W buddyzmie nie wyróżniamy bogów ani hierarchii wartości,jednym z głównych założeń jest bowiem równość wszelakiego życia wobec siebie. Budda "oświecony" to zarówno imię założyciela, pierwszego oświeconego, jak i każdej innej osoby dostępującej połączenia z wszechświatem, buddzym nie wyznacza jednoznacznych zasad i reguł, wskazuje jedynie ścieżkę szlachetnego życia.

Hinduizm, religia pozornie politeistyczna, jednak jest to kwestią sporną gdyż sami hinduiści twierdzą iż wierzą w jednego boga, przybierającego różne postaci. Brahman był stwórcą wszelakiej rzeczy, z niego naradził się Siwa i Wisznu. Religia hinduistyczna jest głęboko zakorzeniona i powiązana z mitologią ludów hinduskich. Hindusi wierzą, że wszystkie stworzenia posiadają duszę i zostały natchnione przez boga, stąd ogromny szacunek do natury przejawiający się w częstym oddawaniu jej boskiej czci oczywiście pod postacią bóstw. W hinduizmie ważną rolę ogrywają Awatarowie czyli wysłannicy boscy, którzy przybywają na ziemię pomóc ludziom naprawić ich błędy.

Taoizm, system religijno-filozoficznych powstał w chinach, VI wieku p.n.e. twórcą jest najprawdopodobniej Laozi. Taoizm zakłada istnienie równowagi miedzy dobrem i złem, obie te siły uzupełniają się i muszą współistnieć w harmonii w przeciwnym razie groziłoby nam zachwianie i kataklizm, ponadto taoiści wierzą, że życie biegnie po wyznaczonym wcześniej torze i dla każdego przewidziany jest oddzielny plan.

Konfucjanizm, twórcą był Konfucjusz, podobnie jak taoizm system etyczno wyznaniowy. Głównym celem konfucjanistów jest dążenie do uporządkowania społeczeństwa tak aby stało się ono idealne, żyjące zgodnie z ustalonym prawem i normami etycznymi, przy czym każdy jego członek powinien wnosić maksymalnie dużo do społeczności, zarówno duchowo jak i materialnie. Konfucjanizm narzuca hierarchię społeczną.
6 4 6