Odpowiedzi

2009-12-30T11:21:43+01:00
Podaj maila to CI wyśle za 5 min bo mi się ściąga
  • Użytkownik Zadane
2009-12-30T11:22:48+01:00
Po długiej przerwie powracam do pisania. Czemu mnie tyle nie było - zwątpiłam w sens tego bloga. I jakoś odłożyłam czytanie na bok. Na szczęście przypomniałam sobie jak to dobrze usiąść z książką w ręce i zapomnieć o bożym świecie.Z panią Terakowską spotykałam się już nie raz. I jak na razie nie zawiodłam się . Kolejna pozycja tej autorki po jaką sięgnęłam to, zakurzona już, 'Samotność bogów'.
Książka z pogranicza fantastyki, zawierająca dawne wierzenia to podróż do krainy pełnej zagadek i magii. Ma w sobie coś z realności i pozwala uwierzyć, że tak mogło być na prawdę. Przecież każdy z nas słyszał o Światowidzie, prawda? A czy kiedyś zastanawialiśmy się dlaczego przegrał On z nową wiarą? Czemu zniknął z pamięci ludzi, niegdyś tak mocna w niego wierzących?
Terakowska pisze o przemijaniu, ale nie ludzkim - jest ono wątkiem pobocznym. Autorka naszą uwagę kieruje na postać pradawnego boga. Na to, że jego czas przeminął a sam pozostał z cierpieniem i samotnością. Obumierając wyjaśnia wiele tajemnic, przenosi głównego bohatera w czasie powierzając mu trudne zadania, wymagające mądrości i poświęcenia.
'Samotność bogów' to także rzecz o zanikaniu starego porządku świata. Legendy, wierzenia, przekonania odchodzą, zastępowane przez 'nowość', która niekoniecznie niesie dobro. Pokazuje także bezpardonową walkę 'cywilizacji' z naturą, zabobonami i dawnymi czasami.
Bohater dla Światowida i spokoju nowych czasów poświęca miłość, rodzinę a w końcu samego siebie. Przemija wraz z pradawnym bogiem i wielowiekową tradycją. Poddaje się 'cywilizacji', którą tak bardzo był zafascynowany.