Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T11:29:18+01:00
Pąkami uśpionymi nazywa się pąki boczne, które nie rozwijają się od razu. Po usunięciu pąka wierzchołkowego pąki uśpione zaczynają się rozrastać.

lub

Gdy pąki boczne nie rozwijaja się od razu- nazywa je się pąkami uśpionymi. Wzrost takich pąków hamują substancje produkowane w pąku wierzchołkowym. Zjawisko przemieszczania się substancji oddziałujących na pąki boczne w dół pędu nazywamy dominacja wierzchołkową. Po usunieciu pąka wierzchołkowego pąki uśpione zaczynają się rozrastac . Ten mechanizm często wykorzystuje się w ogrodnictwie, aby uzyskac krzewiastą formę rośliny, na przykład podczas formowania żywopłotów czy rozkrzewiania niektórych roślin ozdobnych , takich jak pelargonia .
2009-12-30T11:44:10+01:00
Pąki uśpione-wzrost takich pąków jest hamowany przez substancje produkowane w pąku wierzchołkowym. Przemieszczając się w dół pędu, oddziałują one na pąki boczne. Zjawisko to nazywane jest dominacją wierzchołkową. po usunięciu pąka wierzchołkowego pąki uśpione rozpoczynają normalny wzrost. ten mechanizm często wykorzystuje się w ogrodnictwie, aby uzyskać krzewiastą formę rośliny, na przykład przy formowaniu żywopłotów czy rozkrzewianiu niektórych roślin ozdobnych, takich jak pelargonia.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-30T15:01:43+01:00
Cisy mają dużo pąków uśpionych, łatwo odrastają,wszystko zależy od uśpionych lub też pąków przybyszowych na drzewie.Jeżeli np. fikus nie ma ani jednego liścia to z pąków uśpionych wyrastaja nowe.Po usunieciu pąka wierzchołkowego pąki uśpione zaczynają się rozrastac .