Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T19:38:48+01:00
Pierwszym najprostszym odruchem patriotycznym Polaków była obrona państwa podczas ataku Niemiec 1.09.1939. Polacy bronili się długo i zaciekle mimo bardzo dużej przewagi Niemców. I mimo, że większość bitew Polacy przegrywali i ponosili straty to do wojska wciąż zaciągali się chętni. Polacy bardzo szybko się mobilizowali do walki,tkwiła w nich głeboka nadzieja. Nie chcieli ponownie doprowadzić do niewoli ojczyzny zaledwie po 20-stu latach niepodległości. Niestety zbyt wielka przewaga niemiecka a później atak ze wschodu zmusiły Polskę do poddania się. Ale mimo jednej klęski Polacy nie poddali się. Działał rząd na emigracji. W Polsce zaczęło działać Polskie Państwo Podziemne, które prowadziło sabotaż przeciw Niemcom i przygotowywało się do wystąpienia większego ataku zbrojnego. Do takiego też doszło 1.08.1944. Powstanie Warszawskie które planowano tylko na 6 dni przeciągnęło się do 2 miesięcy. Wielu sądzi że było ono nie potrzebnym zrywem które doprowadziło do starty ogromnej ludności cywilenj a takze całego dobra kulturowego. Podczas walk zniszczeniu uległo wiele zabytków. Również po Powstaniu Niemcy mieli rozkaz aby zrównać Warszawę z ziemią,także nie uchował się żaden zabytek w całości. Powstanie Warszawskie było bardzo szlachetnym odruchem patriotycznym, potwierdziło miłość Polaków do ojczyzny oraz ich zaangażowanie w losy państwa.
Postawą patriotyczną po II w.ś są liczne strajki i bunty ludności przeciw panującemu ustrojowi oraz zakłamaniu w jakim żyli Polacy. W takie bunty szeroko zaangażowani byli studenci. Młodzi ludzie którzy wiedząc o prawdzie II w.ś i zbrodniach Rosjan którzy do zbrodni tych się nie przyznawali buntowali się strajkująć np na uczelniach. Strajki takie były bardzo surowo karane,często też na przesłuchaniach gnęło wielu młodych ludzi.

Mam nadzieję że pomoże,o tych strajkach możesz trochę rozwinąć,napisz cos o strajku na UW,w necie na pewno coś znajdziesz.
1 1 1