Odpowiedzi

2009-09-16T09:32:28+02:00
Zeus-Jowisz-Jupiter-najwyższy bóg nieba ,ziemi i swiata.Srogi ,ale sprawiedliwy.Ojciec większości herosów. Hera-Junona-bogini niebios,patronka małżeństwa i rodziny.Zazdrosna i mściwa.Hades-Pluton-bóg świata zmarłych.Sprawiedliwy,lecz ponury,nie lubiący swiatłości i zabaw.Hestia-Westa-opiekunka ogniska domowego nowożeńców i sierot.Dziewica,poważna matrona.Posejdon-Neptun-władca mórz i oceanów.Zazdrosny o władzę Jowisza,mściwy.Demeter-Ceres--bogini płodności ,rolnictwa i urodzaju.Matka ziemia,poważna i dobra.Atena-Minerwa-bogini mądrości,sztuki, wojny sprawiedliwej-dziewica,mądra i sprawiedliwa,dążąca do zgody.Ares-Mars--bóg wojny krwawej,morderczej.Zapalczywy wszynający kłótnie,okrótny.Afrodyta-Wenus--bogini piękna,miłości pożądania.Delikatna i uwodzicielska,zdradzajaca swojego męża.Apollo-Amor-Kupidyn--bóg miłości,opiekun Muz.Lubieżnik,szukajacy wiecznie nowych zdobyczy.Dionizos-Bakchus-bóg urodzaju i winorośli.Rozpustny pijaczyna.Hermes-Merkury-bóg handlu,zysku i złodziei,posłaniec na Olimpie.Beztroski młodzieniec,wnoszacy radość na Olimp.Artemda-Diana-bogini łowów i lasów.Dziwicza amazonka.Sroga,nie wybaczająca zniewag.
100 3 100
2009-09-16T09:56:20+02:00
Taa, najlepiej skopiować z Wikipedii i twierdzić, że nie ma sensu skracać :/ Dla chcącego nic trudnego.
Zeus - Jupiter, bóg pogody, władca bogów i ludzi. Jego atrybuty to orzeł, dąb i piorun.
Hera - Junona, żona Zeusa. Patronka wierności małżeńskiej, cierpiała z powodu niewierności Zeusa. Atrybuty: paw, owoc granatu, lilia, i nieśmiertelnik.
Hades - Pluton, władca świata umarłych. Atrybutami Hadesa były: cypr i narcyz.
Hestia - Westa, patronka ogniska domowego i bogini ognia. Nigdy nie opuszczała Olimpu. Atrybut to płomień ogniska.
Posejdon - Neptun, bóg morza, jego symbolem jest trójząb.
Demeter - Ceres, bogini pól, rolnictwa i urodzaju. Atrybuty: kłos, narcyz, mak, żuraw.
Atena - Minerwa, bogini mądrości i słusznej wojny. Atrybuty: Tarcza (egida), dzida, hełm, sowa i drzewo oliwne.
Ares - Mars, bóg krwawej i okrutnej wojny. Atrybuty: wilk, sęp, pies.
Afrodyta - Wenus, bogini miłości i piękności, atrybutami Afrodyty były: mitr, jabłko, róża, łabędź, jaskółka, gołąb i zając.
Apollo - Apollo (nazywany w Rzymie tak samo, jak i w Grecji) bóg słońca światła i wyroczni; patron poezji, muzyki, sztuk i nauk, przewodnik muz. Poświęcone mu były: wilk, sarna, łabędź, kruk, sęp, delfin, wawrzyn.
Dionizos - Bachus, bóg latorośli i wina. Dionizos uchodził za łagodnego i dobrego boga, który obłaskawiał nawet dzikie zwierzęta. Atrybutami Dionizosa była laska owinięta winną latoroślą.
Hermes - Merkury, bóg handlu i zysku oraz patron złodziei, kupców i podróżników. Pełnił funkcję posłańca na Olimpie. Atrybuty: szeroki kapelusz, ozdobne skrzydełka u nóg i kapelusza
Artemida - Diana, bogini świata zwierząt i roślin, później także patronka lasów, gór, łowów i księżyca, a także patronka szczęśliwych porodów. Uchodziła za bardzo mściwą boginię, a jej atrybuty to półksiężyc i łania.
157 4 157
??
AFRODYTA - bogini miłości i piękności, opiekunka żeglarzy, identyfikowana w Rzymie z Wenus. Córka Zeusa i Diony, według innej tradycji jako córka Uranosa, którego organy płciowe, odcięte przez Kronosa, spadły do morza i spłodziły boginię. Afrodyta była żoną Hefajstosa, który dowiedziawszy się o jej miłostkach z Aresem uwięził ich w metalowej sieci narażając na szyderstwa wszystkich bogów. Dziećmi Afrodyty i Aresa były: Harmonia i Eros; z Anchizesem miała syna Eneasza. Pewnego dnia Niezgoda rzuci
co niby czemy Zeus ma za atrybut dąb??