Odpowiedzi

2009-09-16T10:18:17+02:00
Młodziutki książę był tak delikatnej urody, że w sukniach panieńskich wydawał się siostrą królewien”
Achilles był ulubieńcem bogów. Oni sprzyjali mu w trudnych sytuacjach.
„Sami bogowie brali udział w tych bezprzykładnych zmaganiach”
„Zeus z życzliwości dla Achillesa wspomagał Trojan”
Bohater trojański bardzo lubił broń, którą się chętnie posługiwał. Akcesoria związane z walką były specjalnie dla niego wykuwane przez Hefajstosa. Dumny i zapalczywy charakter przyczynił się do egoistycznego, samolubnego zachowania się. Zawsze był uparty i nieugięty w postanowieniach. Obraża przeciwnika i nie godzi się na żadne układy. Przepełnia go gniew po stracie najdroższego przyjaciela Patroklesa:
„(…)nieposkromiony i dziki(…)”
„ Achilles posypał głowę popiołem, tarzał się po ziemi i płakał”
Utrata przyjaciela powodowała w nim żal ,rozpacz ,wzruszenie. Stawał się mściwy , żądny krwi , bezlitosny dla wrogów zabójcy Patroklesa.
„Gdy go ujrzał z bliska jak szedł taki ogromny , straszny z obliczem okrutnym czarną
chmurą gniewu.”
Podczas spotkania z Priamem okazuje litość oraz szacunek dla starszych. Współczuje ojcu Hektora i przejawia swoje uczucie płaczem. Achilles jest postacią bohaterską i tragiczną. Ginie ugodzony strzałą Parysa w piętę.

Natomiast Hektor był synem Priama i Hekabe. Szlachetny obrońca ojczyzny, przeciwieństwo Achillesa. Charakteryzuje się odwagą i siłą.
„Na równinie pozostał jeden tylko wojownik trojański Hektor”
Podczas pojedynku przestraszył się Achillesa, wiedział, że musi zginąć.
„ Zadrżał Hektor i począł uciekać. „Trzykrotnie miasto obiegali dookoła”
Był odważnym, dzielnym wojownikiem trojańskim, rządził miastem i dowodził wojskami, był wierny swojej armii.
W odróżnieniu od Achillesa był dobrym obywatelem, ponieważ nie zapierał się w walce .Dla swojej rodziny był dobrym mężem i ojcem.
Zginą w pojedynku z Achillesem, opuszczony przez bogów, gdy okazało się, że losy obu bohaterów zważone zostały na wadze przez Zeusa wskazując na nieuchronną śmierć Hektora.
„Zważył – i los Hektora spadł do Hadesu”
„Od męża trojańskiego odsunęli się bogowie w milczeniu”
Trojanie po śmierci swojego bohatera dali mu cześć boską i pogrążyli się w żałobie.
1 5 1
2009-09-16T10:33:29+02:00
Hektor był synem króla Priama i jednym z najdzielniejszych trojańskich wojowników, któremu nikt z Greków nie potrafił stawić czoła.

Bohater wyróżniał się pięknym, wyrzeźbionym ciałem jak przystało na walecznego rycerza.
Hektor był w pewnym sensie przeciwieństwem Achillesa, ponieważ charakteryzował się mniejszą ambicją. Nie zależało mu także na sławie oraz zaszczytach tak bardzo jak Achillowi. Obaj wojownicy byli równie odważni i dzielni, gdyż stanęli do walki miedzy sobą wiedząc, że któryś z nich na pewno zginie. Hektorem nie władała nienawiść oraz żądza zemsty w przeciwieństwie do Achillesa. Syn króla Priama podczas walki wykazał się większą szlachetnością i opanowaniem niż potomek Paleusa. W czasie potyczki, uciekając przed Achillesem, Hektor pokazał, że nieobcy mu strach. Jednakże duma szybko wzięła górę nad emocjami i rycerz, pomimo bojaźni, powrócił do walki. Bohater, w chwili śmierci, zaczął prosić Achilla o zwrócenie jego ciała rodzinie, aby zachować godność i honor. Jednakże niewzruszone błaganiami serce zwycięzcy nawet nie drgnęło. To wydarzenie wykazało, iż nad Achillesem często brały górę nagłe impulsy w przeciwieństwie do bardziej opanowanego Hektora.

Bohater, syn Priama, posiadał zdecydowanie więcej pozytywnych niż negatywnych cech charakteru. Podczas całego życia - a także i w chwili śmierci - pokazał, że nieobce mu były odwaga, męstwo, duma oraz honor.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-16T10:58:13+02:00
CECHY ACHILLESA:
-silny,biegle znał sztukę wojenną,doskonały fizycznie,przyjazny,zdolny do głębokich i silnych uczuć,ambitny,niezależny,z trudem podporządkowuje się rozkazom.W walce jest bezwzględny i okrutny,nie zna litości.

CECHY HEKTORA:
-odważny,waleczny,świetny rycerz i kochający syn,był wyjątkowy,wyróżniał się spośród innych(heros),spokojny,zrównoważony
5 5 5