Odpowiedzi

2009-12-30T14:03:41+01:00
Paprocie są największą klasą paprotników. Najwięcej paproci rośnie w miejscach wilgotnych i cienistych, ale spotykamy je także wśród suchych i nasłonecznionych skał. Nieliczne przystosowały się do życia w wodzie.
Paprocie to największa licząca ponad 12 tysięcy gatunków, ( 230 rodzajów) klasa paprotników.
Paprocie możemy nazwać roślinami przyjaznymi dla człowieka, które nie dość, że upiększają nasze otoczenie to jeszcze wpływają korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Paprocie mają raczej niewielkie znaczenie użytkowe, w tropikach mogą stanowić cenne źródło skrobi jadalnej. Wiele gatunków paproci posiada części jadalne i mogą to być: kłodziny, bulwiaste zgrubienia, kłącza czy też młode pąki liściowe, choć zdarzają się też paprocie silnie trujące. Prowadzi się ciągle badania nad farmakologicznym użytkowaniem paproci, a już od dawna znane jest lecznicze działanie ekstraktów z części roślin, niektórych gatunków. Znacznie większe znaczenie mają ciągle jako rośliny ozdobne i są bardzo popularne w uprawie. Mogą być uprawiane jako rośliny do dekoracji pomieszczeń oraz jako rośliny ozdobne na tereny zewnętrzne, czyli parki, ogrody, cmentarze. Również stosuje się je jako tzw. zieleń ciętą do uzupełniania i przystrojenia wiązanek i bukietów.Mam nadzieje, że chociaż troche pomogłam.:)
13 3 13