Proszę o pomoc w napisaniu referatu na temat Polacy na misjach wojskowych! ;p Referat musi zawierać 3 opisane misje, na podstawie tego schematu: W jakich misjach biorą udział, dlaczego biorą w nich udział, jaki mają wpływ na państwo polskie? (Np: Irak, Afganistan i jeszcze jakieś państwo?) Max ok. 3-A4

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-30T21:42:48+01:00
Witam MAM dla ciebie tylko poszczególne misje w poszczególnych krajach mam nadzieje że to ci się sprzyda.


Czad
Polscy żołnierze w Iribie, największej miejscowości w rejonie ich bazy. Polskie wojsko jest tam od kilku miesięcy w misji Unii Europejskiej (EUFOR) określanej jako "pokojowa". W tej chwili to 300 polskich żołnierzy, czyli drugi co do wielkości kontyngent wojskowy w Czadzie. Ich zadaniem jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa w rejonie Iriby, gdzie znajdują się obozy uchodźców z Darfuru. Mają też ochraniać pracowników organizacji międzynarodowych. Do tej pory Polacy w Czadzie jeszcze nie walczyli, ale w ich rejonie działają grupy rebeliantów. Jeśli zaatakują polskie wojsko - nasi mogą otworzyć ogień.

Irak
Irak to, jak do tej pory, najkrwawsza polska misja i pierwsza - wojenna. Polacy biorą tu udział w amerykańskiej operacji "Iracka wolność". W swojej strefie odpowiedzialności prowadzili patrole i regularne walki z rebeliantami walczącymi z USA i ich sojusznikami. Ta misja pochłonęła dotąd 22 zabitych polskich żołnierzy i kilkudziesięciu rannych. Ale z końcem października w Iraku nie będzie już ani jednego polskiego żołnierza. Polska wycofuje swoje wojsko po prawie sześciu latach w Iraku, służy tu teraz ok. 900 polskich żołnierzy.


Syria
To także misja "błękitnych hełmów" (tu żołnierze paradują w beretach w kolorze ONZ). Polacy utrzymują tam 350 osobowy kontyngent aż od 1974 roku. Zadania to utrzymywanie spokoju na pograniczu Syrii i Izraela. Dlatego też to Polacy pilnują, by wojska izraelskie i syryjskie nie przekraczały wyznaczonych im linii demarkacyjnych.