Odpowiedzi

2009-12-30T15:29:58+01:00
1.
Czasami na skutek choroby nerki człowieka przestają pracować. Wówczas konieczna jest dializa, czyli oczyszczenie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Wykonuje się ją za pomocą urządzenia nazywanego sztuczną nerką lub dializatorem.
Kolejne cykle oczyszczania krwi:
a) Krew dopływa do błon półprzepuszczalnych znajdujących się w dializatorze.
b)Szkodliwe substancje przenikają przez błonę do płynu w urządzeniu.
c) Następnie oczyszczona krew wraca do naczyń krwionośnych pacjenta.

2.Choroby układu wydalniczego mogą powodować niewydolność nerek. Dochodzi wtedy do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i szkodliwe związki gromadzą się w organizmie. Niewydolność nerek może być spowodowana nie tylko chorobami, lecz także zatruciem substancjami chemicznymi, zawartymi na przykład w trujących grzybach.
Dla układu wydalniczego groźne są także choroby wywołane przez bakterie. Drobnoustroje te uszkadzają kłębuszki nerkowe, powodując schorzenie zwane kłębuszkowym zapaleniem nerek. Przyczyniają się do niego również silnie trujące substancje, które przeniknęły do organizmu. Chorzy oddają wówczas małą ilość moczu, ponieważ filtracja ich krwi jest utrudniona. W organizmie zostaje więcej wody, która gromadzi się w innych narządach i zakłóca ich prace. Ponadto na skutek uszkodzenia kłębuszków wraz z moczem wydalane są potrzebne organizmowi aminokwasy, a nawet komórki krwi. Bakterie powodują również zapalenie pęcherza moczowego.
Przyjmowanie małej ilości płynów lub przetrzymywanie moczu prowadzi do kamicy nerkowej, Choroba ta polega na gromadzeniu się w nerkach osadów z soli mineralnych. Powstają z nich kamienie, które powodują silny ból. Mogą też uszkodzić nerki lub ściany dróg wyprowadzających. Mocz przedostaje się wtedy poza układ wydalniczy, wywołując groźne zatrucia innych narządów.

Jak chciałaś to jest dużo i dobrze rozwinięte :). Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam i liczę na najlepszą. :]

8 3 8
2009-12-30T17:06:10+01:00
Dializie pozaustrojowej. proces ten polega na oddzielaniu substancji osmotycznie czynnych rozpuszczonych w roztworze przy wykonaniu dyfuzji przez błonę półprzepuszczalna. w razie niewydolności nerek dializę stosuje sie w celu przywrucenia własciwej rownowagi jonowej. male czasteczki przenikaja z latwoscia przez sztuczna blone stosowana w aparacie dializyjnym i moga byc usuniete z krwioobiegu. elementy morfotyczne krwi, bialka i inne wieksze czasteczki sa za duze by dyfundowac przez te błone, pozostaja zatem we krwi. w dializie pozaustrojowejplastikowa rurka jest implantowana do tetnicy i zyly w nodze lub w ramieniu pacjenta. rurki te przylaczone sa do systemu innych rurek bedacym elementem aparatu do dializy. sciany tych przewodow sa zbudowane z polprzepuszczalnej błony. przez taki system, ktory jest zanurzony w roztworze zawierajacym w prawidlowych proporcjachwiekszosc skladnikow osocza krwi. produktami ubocznymi dializy moga byc ostreoporoza,ktora wynika z nadmiernej utraty wapnia z kosci.
dializa polega głownie na tyz ze odseparowuje sie od krwi szkodliwe srodki. a sztuczna nerka jest slabym duplikatem prawdziwej nerki.



Czynniki które powodują uszkodzenie nerek i narządów wydalniczych

Trudno jest wskazać wszystkie przyczyny prowadzące np. do powstania kamieni nerkowych, infekcji nerek albo zapalenia pęcherz moczowego. Wymieńmy więc tylko najważniejsze czynniki które wpływają na nieprawidłowe działanie układu wydalniczego.

Zaliczamy do nich:
· niektóre substancje (takie jak alkohol czy kofeina zawarta w kawie oraz niektórych napojach, utrudniają wchłanianie wody w kanalikach nerkowych oraz powodują zwiększenie wydalania moczu) wpływające na pracę nefronów,
· nadmiar soli jadalnej (wzmaga pragnienie, co prowadzi do zbędnego obciążania nerek)
· drobnoustroje chorobotwórcze.
3 3 3