Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T17:27:47+01:00
Sorki że tylko tyle ale więcej nie znam nie chciałam kopiować z neta

Ruiny pałacu w Knossos na Krecie- kompleks pałacowy został odkryty około 1900r. prze Artura Evansa który dokonał jego częściowej odbudowy. Wielopiętrowy pałac z licznymi salami, korytarzami pomieszczeniami sanitarnymi zbudowany został na nieregularnym planie dostosowanym do warunków terenowych. Odkrywca uznał go za siedzibę mitycznego króla Minosa.

Lwia Brama- brama zbudowana około XIV w.p.n.e jest częścią cyklopowych murów i głównym wejściem do akropolu w Mykenach. Miasto według tradycji zostało założone przez Perseusza a swój rozkwit miało przeżywać za panowania legendarnego Agamemnona.

aKROPOL ATEŃSKI
Nazwa akropol oznacza górne miasto. Początkowo greckie akropole spełniały funkcje obronne, by z czasem stać się miejscami poświęconymi bóstwom. Najsłynniejszy jest akropol w Atenach, na którym znajdowały się Propyleje, Pinakoteka swiątynia Nike.

Partenon- świątynia Ateny Partenos została wzniesiona w latach 447-432. Liczy 70 metrów długości i 31 szerokości 136 kolumn na około 10 metrów wysokości. Świątynia stawiana na wzór piękna uległa poważnym zniszczeniom w ciągu wieków. W V wieku mieścił się w niej kościół chrześcijański w XV- meczet.Duża część rzeźb zdobiących Partenon została wywieziona do Anglii.

Erechtejon. Został zbudowany z białego marmuru w latach 421-405 w miejscu gdzie Atena miała posadzić pierwsze drzewo oliwne darowane później miastu. Erechtejon jest świątynią w stylu jońskim. Jego kolumny są delikatniejsze i cieńsze niż w stylu doryckim a ich kolumny mają zdobienia w formie baranich rogów. Ganek południowy świątyni został ozdobiony kariatydami.

teatr w delfach obok teatru w Epidauros jest jednym z najlepiej zachowanych na terenach współczesnej grecji. Każda budowla teatralna była wznoszona weług ustalonego kanonu. Składały sie na nią: klista orchestra teatron skene proskenion. Teatry mogły pomieścić dość dużą liczbę widzów na przykład teart Dionizosa w Atenach około 17 tysięcy.
5 4 5
2009-12-30T17:51:57+01:00
Jednym z zabytków starożytnej Grecji jest,np.
-Akropol-czyli wzgórze świątynne.Na niej został zbudowany Partenon,najważniejsza budowla Akropolu.Wzniesiony został dla opiekunki miasta Ateny.Na Akropolu zbudowane był również Posąg Ateny Promachos,Propyleje oraz Erechteje.
-Biegnąca Spartanka-brązowa figurka,pochodząca z VI w.p.n.e.
Według mnie została zrobiona ponieważ,życie spartanek było o wiele swobodniejsze niż w innych polis.
-Pomnik króla Sparty Leonidasa-został on zniesiony w Termopilach w XX w. a w pobliżu została umieszczona tablica greckiego poety Symonidesa.
-Maski teatralne,noszone przez greckich aktorów podczas spektakli.Maski postaci kobiet miały kolor biały,a postaci męskich ciemne.
-Teatr w Epidauros-zbudowany na zboczu wzgórza,na półkoliście rozmieszczonych kamiennych lawach.Dzięki takiemu rozmieszczeniu widzowie mogli dobrze widzieć aktorów oraz ich słyszeć.Ten teatr jest jedynym teatrem greckim w najlepszym stanie na południu Grecji.Był on również częścią sanktuarium boga Asklepiosa.
-Dyskobol-to rzeźba pochodząca z rezydencji rzymskiego cesarza Hadriana.Twórcą dyskobola jest Myron.
-Bogini łowów Artemida-to najsłynniejsza grecka rzeźba Artemidy,która została wykonana w IV w.p.n.e. przez Leocharesa.Artemida przedstawiana była jako łuczniczka z łanią-jej ulubionym zwierzęciem.
-naczynia ceramiczne,służące do przechowywania oliwy.Umieszczono na niej wizerunek skrzydlatej bogini Nike.Pochodzące z V w.p.n.e.-wykonane w stylu czerwonofigurowym.
4 4 4