Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-30T16:19:10+01:00
Patologie społeczne to takie zachowania ludzkie, które odbiegają od pewnych norm społecznych i etyki. Mają one różne przyczyny. Przeważnie można się z nimi spotkać w tzw. środowiskach patologicznych. A jest ich w dzisiejszych czasach naprawdę dużo. Najczęstszym powodem takich postępowań jest: bieda i złe warunki życiowe. To powoduje, że ludzie słabi psychicznie posuwają się do pewnych zachowań. Niektórzy ludzie traktują innych tak jak ich traktowano. Do zachowań patologicznych możemy zaliczyć: przemoc, alkoholizm, narkomanię, dzieciobójstwo, podrzucenie lub uprowadzenie dziecka, kradzież, kazirodztwo itp.
Podstawą badań w patologii społecznej mogą być następujące problemy:
- pierwszy-dotyczy zjawisk związanych z życiem jednostki i określany jest mianem patologii indywidualnej;
- drugi-obejmuje negatywne zjawiska związane z życiem rodziny i nosi nazwę patologii rodziny;
- trzeci-stanowią ujemne zjawiska powstające w grupach społecznych.
ALKOHOLIZM-jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych, a zarazem posiadającą społeczne przyzwolenie patologią. Znaczna część społeczeństwa akceptuje tą patologię, natomiast abstynencja jest uważana za coś nienaturalnego.
PRZEMOC--Zwykło się sądzić, że przemocy dopuszczają się tylko członkowie rodzin patologicznych. To prawda, że przemoc towarzyszy często alkoholizmowi i prymitywnym obyczajom, ale badania wskazują, że jest to także związane z chłodną atmosferą w domu i złą sytuacją socjalną i ekonomiczną rodziny.
2009-12-30T17:06:13+01:00
Hm..!
patologie społeczne występuje w rożnych grupach ludzkich. Inaczej to postawy i zachowania ludzi kotre naruszają podstawowe normy etyczne.Wyorzniamy patologie tj
.
Alkoholizm- jest to jeden z rozpowszechnionych na świecie patologii. Alkoholicy pochodza z roznych środowisk i stanowią ok 25-30% społeczeństwa. POd wpływem alkoholu mozna rozbić wiele rodzin. Pijaństwo powoduje obniżenie jakości i wydajności pracy.

Narkomanizm-jest to uzależnienie psychiczne oraz fizyczne :

Uzaleznienie psychiczne jest to stanprzymusowego, okresowego lub ciągłego uzywania narkotykow lub innych używek, Tj marihuana,

Uzależnienei fizyczne-jest to zazywanie coraż to większej ilosci narkotykow powoduje przyzwyczajenie komorkowe

PRZEMOC- inaczej samobojstwo.Jest rezygancja człoweka z życia połecznego.
Najczęsciej to odrzucenie poczucie krzywdy niezrozumnienie brak odporności na stres, Takich rodzin, w których rodzice stosują przemoc lub jawnie okazują lekceważenie w stosunku do swoich dzieci, gdzie nie ma autorytetu lub nie uznaje się autorytetu osób najbliższych. Inną z przyczyn podejmowania przez młodzież prób samobójczych są kłopoty szkolne. Nie są to tylko problemy z nauką, lecz także odrzucenie przez kolegów szkolnych, brak poprawnych stosunków z nauczycielami.


Mam nadzieje ze pomogłam i licze na naj :) Pozdrawiam
1 5 1