Odpowiedzi

2009-12-30T17:50:03+01:00
Today I am going with my friends to the city. Buy a nice jacket and blue shoes. Kate and Michael want to buy the skis and hats. In a week we go into the mountains. We will be skiing, snowboarding and ice skating. Parents go with us, but they will not ride. They will visit Zakopane, take pictures and eat delicious meals in restaurants. Already I can not wait to leave!Dzisiaj idę z moimi przyjaciółmi do miasta. Kupię sobie kurtkę i fajne, niebieskie buty. Kasia i michał chcą kupić sobie narty i czapki. Za tydzień jedziemy w góry. Będziemy jeździć na nartach, snowboardzie i łyżwach. Rodzice jadą z nami, ale oni nie będą jeździć. Oni będą zwiedzać Zakopane, robić zdjęcia i jeść pyszne obiady w restauracjach. Już się nie mogę doczekać tego wyjazdu!


Pozdro :)
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T19:33:33+01:00
I love my birthday! It was yesterday and I am so happy! In the morning, when I woke up, my father came to my room and put his gift for me next to my bed. He said, that he's very glad, that his dother is so big now, and told me, that I can't see this gift, before eating my breakfast. Then, my mother came and said "Happy birthday, darling!" and gave me a cup of coffe and a delicious sandwich. I ate it very fast and I took my gift. It was a new computer game! I said "Thank you" to my parents and I went to my grandmother. She gave me a big kiss and said, that I should go to the yard, becouse her gift for me is right there. I ran fast to the yard and I couldn't believe what I saw: there was a dog! I said "Thank you" to my grandmother and I went to yard again, to play with my great dog.

Kocham moje urodziny! Były one wczoraj i jestem taka szczęśliwa! Rano, gdy się obudziłam, mój tata wszedł do mojego pokoju i zostawił prezent dla mnie obok łóżka. Powiedział, że cieszy się, że jego córka jest już taka duża i powiedział, że nie mogę zobaczyć prezentu, dopóki nie zjem śniadania. Wtedy przyszła moja mama i powiedziała" Wszystkiego najlepszego, kochanie!" i dała mi kubek kawy i pyszną kanapkę. Zjadłam szybko śniadanie i wzięłam prezent. Była to nowa gra komputerowa! Powiedziałam dziękuję moim rodzicom i poszłam do mojej babci. Pocałowała mnie mocno i powiedziała, że powinnam pójść na podwórko, ponieważ jej prezent dla mnie jest właśnie tam. Pobiegłam szybko na podwórko i nie mogłam uwierzyć temu, co zobaczyłam: był tam pies! Powiedziałam babci dziękuję i znów pobiegłam na podwórko, by pobawić się z moim wspaniałym psem.