Odpowiedzi

2009-09-16T15:29:12+02:00
Pierwszym ważnym punktem kodeksu jest kierowanie sie honorem i uczciwością. Przykładem tego w przygodach Parsifala, jest moment gdy pierwszy raz spotyka Galahada. Pokonany przez nie znanego mu jeszcze rycerza Parsifal pragnie się zemścić. Długo wędruje bez konia straconego w walce, aż trafia do małej pustelni, gdzie spotyka niewiastę. Ta opowiada mu ,że jeśli chce się na nim zemścić popełnia grzech, tłumaczy mu ,że stoczył walkę z najlepszym rycerzem Króla Artura. Parsifal chce zrehabilitować się za swoje postępowanie. Chce być godnym towarzyszem jego podrózy. Niewiasta mówi mu również, ze gdy jego przygoda przebiegnie w czystości serca, czyli zgodnie z kodeksem, odnajdzie on świętego grala i Blanszflor, której szukał by została jego małżonką. Parsifal wykazuję sie gotowością do najwyższych poświęceń, która musi towarzyszyć każdemu rycerzowi. Walczy on z napotkanymi dwudziestoma mężami i gdy pada wykończony niespodziewanie pomaga mu Galahad, który wyłania sie z lasu. Jest to ze strony Galahada przykładem pomocy słabszym. Parsifal spotyka następnie Wyzutą Pannę, która chce go omamić ,lecz w ostatniej chwili rycerz przypomina sobie o swojej damie serca, której ślubował wierność. Podczas całej tej wyprawy Parsifal jest wierny królowi i zasadom kodeksu. Gdy bóg pomaga mu się pozbyć Panny Wyzutej Parsifal pogrąża się w modlitwie i w końcu zasypia wyczerpany.. Gdy się budzi przybywa do niego Dindrana, która mówi mu ,ze ponieważ oparł się pokusom ziemskim może wraz z nim wstąpić na pokład zaklętego korabia i popłynąć do zamku Karbonek.
29 3 29
2009-09-16T15:30:49+02:00
Nieczytałem Parsifala, za to znalazłem wypis z kodeksu recerskiego przedstawiony w sposób czytelny:

Rycerz powinien:
-zawsze walczyć honorowo
-nie hańbić przeciwnika, zwłaszcza gdy ten przegra
-nie napadać na słabszych i biednych
-nie zabijać kobiet
i dzieci
-nie grabić majątku niewinnych
-być wiernym królowi
-zwalczać pogan i szerzyć chrześcijaństwo
-mieć wybrankę serca, której imię winien sławić na turniejach

Mam nadzieję ze się przyda :D

Pozdro !
34 3 34
2009-09-16T16:20:55+02:00
1. Rycerz jest uczciwy w walce i szlachetny. Nie oszukuje i nie nagina zasad.
2. Rycerz jest waleczny i odważny. Nie ucieka z pola bitwy z podkulonym ogonem - to nie przystoi rycerzowi. Zawsze przyjmuje rzuconą rękawicę.
3. Rycerz zawsze zachowuje się godnie, kulturalnie i przyzwoicie. Sumiennie wykonuje swoje rozkazy.
4. Rycerz zawsze jest dworny wobec dam - uprzejmy, etyczny, taktowny, godny zaufania. Gotów walczyć za czyjś honor.
5. Rycerz walczy i naraża się tylko dla chwały rycerskiej i swojego mienia, nigdy dla bogactw materialnych, bohaterskich czynów itp. Godne pokonanie przeciwnika jest dla niego zawsze najważniejszym celem - nigdy zdobycie pieniędzy i dobra materialnego.
67 2 67