Praca na temat "Bohater literacki, który wywarł na mnie duże wrażenie"
W pracy mają być:
-dwa cytaty
-elementy charakterystyki
objętość 2x A4

Bohater ma pochodzić z lektury omawianej w gimnazjum.
Może być Zośka z "Kamienie na szaniec"

Termin 4 stycznia 2010r. :D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-01T12:12:12+01:00
Aleksy Dawidowski to obok Zośki i Rudego jeden z głównych postaci w powieści "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Moim zdaniem to właśnie ten bohater literacki wywarł na mnie największe wrażenie.
Chłopak żył w trudnym okresie dla Polaków, bo w latach 1939-1945, czyli w czasie II wojny światowej. Mimo procesu dojrzewania nie poddał się, za wszelka cenę bronił ojczyzny, walczył przeciw okupantom.
Alek, bo tak na niego mówili przyjaciele był bardzo mądrym i dobrym chłopakiem. Ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie.
Zawsze uśmiechnięty, wysoki, szczupły blondyn i niebieskich oczach i płowej czuptynie - to cechy charakterystyczne Dawidowskiego.
Jego niezwykłymi zaletami była także szczerość i uczciwości, które powodowały, że miał wokół siebie mnóstwo przyjaciół. Nie potrafił patrzeć na czyjąś krzywdę. Warto tu wspomnieć o reakcji na zabijanie niemieckich żołnierzy - ciągle go to gnębiło. Nie mógł pogodzić się z tym, że odbiera ludzkie życie! Nie pomagała mu nawet myśl, że robił to dla Polaków. W końcu to przez wojną Alek stracił ojca. Na ulicach widział strach przechodniów, malujące się na ich twarzach cierpienia. Był bardzo dobry, toteż wszystkim pomagał. Najlepszym przykładem będzie Akcja pod Dębem Wielkim. Ten czyn mówi sam za siebie. Aleksy brał też udział w licznych akcjach Małego Sabotażu i Dywersji. To on zdjął niemiecką tablicę, zakrywającą polski napis. Wymagało to nie tyle odwagi, ile wysiłku i sprytu! Następna wymagająca podziwu sytuacji to ta, w której bohater stłukł szybę z fotografiami Niemców.
Niestety, Alek zmarł bardzo młodo. Podczas Akcji pod Arsenałem został ciężko ranny w brzuch. Jego śmierć opisana jest w bardzo wzruszający sposób. Mężczyzna płacze - żegna się z przyjaciółmi, cierpi, a mimo to uśmiecha się, wiedząc, że umiera za swój kraj.
Na podstawie tych cech, można bez wątpienia powiedzieć, że Rudy był prawdziwym bohaterem!
On umiał "pięknie żyć", a szczególnie "pięknie umierać".


proszę ;-)
3 5 3