Wyjaśnij pojęcia:

-kompozycja obrazu
-perspektywy:
> topograficzna
> hieratyczna
> liniowa
> kolorystyczna
> powietrzna
-Pasowy układ kompozycji

Do każdego od myślnika minimum 2 zdania, od strzałki.. Jeśli będzie źle,lub poprostu za krótko, zgłaszam jako spam i złe... Więc po co ci to?
Z góry dziękuję ;)

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-01T12:58:09+01:00
Perspektywa topograficzna-Zwana inaczej malarską lub powietrzną. Sposób widzenia i przedstawiania głębi za pomocą barw. W naturze widzimy bliskie plany wyraźniej niż dalsze. Zapoczątkowana w renesansie przez Leonardo da Vinci

perspektywa hieratyczna – postacie o wyższej pozycji społecznej przedstawiano w skali większej niż inne

perspektywa powietrzna - przedmioty w miare oddalenia zmieniają swoją barwę pod wpływem koloru powietrza.

perspektywa liniowa - technika umożliwiająca przedstawianie rzeczywistości na płaskiej powierzchni, tak aby sprawiała wrażenie głębi. Zasady perspektywy linearnej jako pierwszy opracował w XV wieku architekt florencki Filippo Brunelleschi.

4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-01T14:58:20+01:00
Kompozycja obrazu - Jest to forma i treść obrazu, to jak zagospodarujemy kadr. Zadecyduje o tym czy praca będzie estetyczna i czy będzie niosła przekaz do odbiorcy.

Perspektywa topograficzna- sposób widzenia i przedstawiania głębi przy pomocy kolorów. Wyraźniej widzimy plany bliższe niż dalsze. Na bliższym planie barwy są cieplejsze, na dalszym zimniejsze, a kontury są bardziej rozmazane.

Perspektywa hieratyczna- sposób przedstawiania postaci, w którym osoby ważniejsze, na wyższym szczeblu były większe niż pozostałe.

Perspektywa liniowa- Pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania się od widza. Im coś znajduje się dalej tym przedstawione jest jako mniejsze.

Perspektywa kolorystyczna- perspektywa, w której barwy ciepłe przedstawione są tak, że zdają się występować ku przodowi. Kolory zimne zaś cofają się w głąb obrazu.

Kompozycja powietrzna- Wraz ze zwiększeniem odległości kontury stają się bardziej rozmazane i tracą swą ostrość. Barwy stają się jaśniejsze, bledną, są bardziej niebieskawe.

Pasowy układ kompozycji- Niższy rząd ukazuje nam to, co znajduje się najbliżej odbiorcy, a wyższy to, co jest bardziej oddalone.
8 4 8