Odpowiedzi

2010-01-01T17:00:57+01:00
Julita-imię pochodzenia łacińskiego,pierwotnie stanowiące zdrobnienie imienia Julia.
Św.Julita pochodziła z Cezarei Kapadockiej.Po mężu odziedziczyła majątek,ktorego chciał ją pozbawic wyższy urzędnik cesarski.Gdy odwołała sie do sądu oskarżono ją o bycie chrześcijanką.Ponieważ nie chciała sie wyprzec swej wiary i złożyc ofiary rzymskim bogom,skazano ją na spalenie na stosie.
Modlitwa:
Wiekuisty i wszechmocny Panie świata całego i wszystkiego, co się na nim znajduje! Racz łaską Twą Przenajświętszą sprawić, aby przykład św. Julity zawsze nam stał przed oczyma, abyśmy nigdy się zbytecznie nie przywiązywali do marnych rzeczy doczesnych; ażebyśmy za największy skarb uważali czystość duszy, a to, co posiadamy, za dar niezasłużonej łaski, który kiedyś w godzinę śmierci będziemy musieli opuścić. Jeżelibyśmy zaś kiedy z dopuszczenia Twego mieli utracić majątek, pamiętać będziemy, że znikome są wszelkie dary doczesne i z chęcią zniesiemy tę utratę, byle byśmy kiedyś osiągnęli szczęście wiecznego oglądania oblicza Twego świętego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.
1 5 1
2010-01-01T17:48:03+01:00
Julita — imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, pierwotnie stanowiące zdrobnienie imienia Julia. Julita jest odpowiednikiem zagranicznych imion Julietta i Juliette.

Julita imieniny obchodzi 16 czerwca i 30 lipca.

Św. Julita (zm. 303) pochodziła z Cezarei Kapadockiej. Po swym mężu odziedziczyła majątek, którego chciał ją pozbawić wyższy urzędnik cesarski. Gdy odwołała się do sądu, oskarżono ją o bycie chrześcijanką. Ponieważ nie chciała się wyprzeć swej wiary i złożyć ofiary rzymskim bogom, skazano ją na spalenie na stosie.Modlitwa
Wiekuisty i wszechmocny Panie świata całego i wszystkiego, co się na nim znajduje! Racz łaską Twą Przenajświętszą sprawić, aby przykład św. Julity zawsze nam stał przed oczyma, abyśmy nigdy się zbytecznie nie przywiązywali do marnych rzeczy doczesnych; ażebyśmy za największy skarb uważali czystość duszy, a to, co posiadamy, za dar niezasłużonej łaski, który kiedyś w godzinę śmierci będziemy musieli opuścić. Jeżelibyśmy zaś kiedy z dopuszczenia Twego mieli utracić majątek, pamiętać będziemy, że znikome są wszelkie dary doczesne i z chęcią zniesiemy tę utratę, byle byśmy kiedyś osiągnęli szczęście wiecznego oglądania oblicza Twego świętego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen


W ikonografii św. Julia przedstawiana jest zazwyczaj jako dziewica z palmą i krzyżem, albo podczas ukrzyżowania.


Św. Julia jest dziś jedną z najbadziej czczonych świętych we Włoszech. Jest patronką włoskich miast: Brescii, Bergami i Livorno, a także francuskiej wyspy Korsyki.


Imię Julia pochodzi z łaciny – zostało utworzone od rzymskiego rodu Juliuszów: "gens Julia".
3 3 3