Odpowiedzi

2010-01-01T17:29:04+01:00
Antygona- główna bohaterka dramatu. Jest ona córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny i Polineikesa i Eteoklesa.
Antygona postanawia, wbrew zakazowi Kreona władcy pogrzebać jednego ze swoich braci. Głównie kieruje nią miłość do ukochanego Polineikesa, lecz także jest przekonana, że prawa, które są nakazane przez bogów, są jednak ważniejsze od praw, które wypowiada władca. Kiedy postanawia pochować brata, pyta siostrę, czy jest ona gotowa jej pomóc. Jednak Ismena zaprzecza i nie zgadza się, aby Antygona sprzeciwiała się prawu władcy. Córka Edypa nie postanawia posłuchać siostry, lecz mów jej, aby choć jest to przeciwne, opowiadała mieszkańcom miasta o jej zamiarze. Świadczy to, jak bardzo Antygona jest odważna, szlachetna i honorowa. Nie boi się ona ponieść kary śmierci, ponieważ wie, że to co robi, jest godne chluby i poświęcenia. Wie, że gdyby nie pochowała swego brata, nie mógłby on udać się do Hadesu (krainy zmarłych). W sposób, w który postępuje naraż również swój związek z Hajmonem (synem Kreona). Ma świadomość, że mógłby się on nie przeciwiać ojcu, lecz iść za jego uwagami i radami. Jej czyn uświadomił również Kreonowi, jak bardzo się pomylił, sprzeciwiając się bogom.
2 5 2
2010-01-01T17:39:19+01:00
Akapit|Antygona jest tytułową bochaterką dramatu Sofoklesa.
Akapit|Jest ona piękną, ciemnowłosą kobietą pochodzącą z Teb. Miała siostrę, Ismenę i dwójkę braci, [wstaw ich imiona bo ja już nie pamiętam :)]. Jej bracia zginęli w bratobójczej walce o władzę.
Akapit|Bohaterka powieści była bardzo impulsywna, odważna i wierzyła, iż prawa boskie są nawarzniejsze, ponieważ pochowała brata, wiedząc jakie bedą tego konsekwencje.
Akapit|Moim zdaniem Antygona jest postacią pozytywną, gdyż poświęciła swoje życie, z miłości do brata.

sry za wszystkie błedy, ale mam dysleksję.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-01T21:43:38+01:00
Antygona jest pewna siebie. Ma jedną siostrę i dwóch braci. Potrafi dla rodzeństwapoświęcić wiele. Nawet swoje życie...