Daje aż 50 punktów więc prosze o dokładniejsze odpowiedzi .

Z podanego niżej tekstu odpowiedz na pytania :

1. Na podstawie akapitu 1 określ rolę geneallogi w świecie Homera ?
2. Dlaczego Homer używa epitetu "szlachetni" w stosunku do zalotników Penelopy i agamenmona , choc nie pochwala ich postępowania ?
3. W jaki sposób autorka uzasadnia zdanie , że rycerzez Homerowi byli szczególnie wrażliwi na piekno postaci ?
4. O czym swiadczyła sprawności fizyczna w świecie Homera ?
5. Jaka role odgrywała w starozytnej Grecji umiejętność pieknego mówienia ?
6. Uzasadnij zdanie : ale centralnym rysem bohatera homerowego , rysem konstytuowanymod którego sa zalezne inne rysy , jest dbałosc o czesc , pragnienie sławy i wyróżnienia"Genealogia zajmuje duzo miejsca zwłaszcza w "iliadzie , gdzie kazdego rycerza przedstawia sie z wyliczeniem wszystkich jego dostojnych przodków , pośród których czesto zdarzają sie takze bogowie .Tak jak ziemianstwo w Polsce za czasów ostatniej wojny wiedzialo , w ramach swojej warstwy , kto kogo rodzi , tak rycerze Homerowi umieli wyliczyc nie tylko własnych antenatów . znając wzajem swoje biografie , tworzyli grupę , o silnie działającej opini publicznej .
Szlacheckei pochodzenie bło niezbędne do bycie szlachetnym , tak jak słowo kakos oznaczalo człoweka lichego pod kazdym względem . Poniewaz nie można było kogoś pozbawić szlachetnego urodzenia , nie mozna było kwalifikacji szlachetnemu odmówić zalotnikom penelopy, aczkolwiek sie nie sprzyjało ich postepowaniu , tak jak nie mozna było tej kwalifikacji odmówic Agamemnonowi , choc sie nie pochwalało odebrania Achilesowi naleznej mu branki [..]
Nie tylko szlachetnośc [...] ale i uroda związana była z pochodzeniem , aczkolwiek utrwalenie tej zbitki w wyrażeniu kalos kagatbos , znajdzie sie jakoby dopiero u Solona. Rycerze Homerowi byli szczególnie wrazliwi na piekno ludzkich postaci. Parysowi wybacza sie wiele z powodu jego urody. Nikt nie moze przyganic Trojanom , ze dla kobiety tak długo czarpia znój wojny, bo Helena "urodą swych lic niesmiertelnym boginiom dorówna".
Postac męzczyzny powinna promieniowac siła . Musi on być rosły , bary miec potężne . Nie każdy by udźwignął tarcze wykuta dla Achilesa , a dzida Hektora mierzyła 11 łokci. Rycerza obnowiązuja rózne sprawnościfizyczne , którymi współzawodniczy z innymi na igrzyskach. Sprawności te znowu stanowią klasowe wyróznienie , bo ich wypracowanie wymaga wolnego czasu. syn króla Feaków chcąc wypróbowac pochodzenie Odysa [..} rzuca mu wyzwanie , by stanął do zawodów. "nie masz większej sławy dla męża - powiada - nad sprawnośc nóg i rąk"
gdy Odys powołuje sie na to ze absorbuje go przedewsystkim mysl o powrocie do domu, rzuca pogardliwe podejrzenie ze moze on jest z tych co pałaja sie kupiectwem . Rzut dyskiem którymmOdys reaguje na te obraze matychmiast ustala w sposób niezwodnaczny jego status społeczny.
Rycerz musi pieknie mówic , i miec ogłade towarzyska. Nie idzie tu o jakąs retorykę , lecz o mowe wyrózniająca górne warstwy społeczenstwa w stosunku do gminu , mowa słuzyła wszak poprzez wieki róznicy klasowej . Ogłada ujawnia sie w wileu rysach . Aczkolwiek ogladzony nie wysuwa obcesowo własnej osoby , zachowuje sie skromnie, tak jak Odys na dworze feaków . Ogłada jego gospodarzy przejawia sie w ich dyskrecji . Nie pytaja natarczywie , z kim maja doczynienia , czakając az ,nalezycie ugoszczony przybysz sam ujawni tyleile bedzie uważał za stosowne .
Zbyteczne dodawac ze w tej kulturze , gdzie rycerz wywalcza sobie pozycje z bronia w reku , niezbedna cnota jest odwaga , a zarzut tchorzostwa traktowany jest jak najwieksza obelga . ale centralnym rysem bohatera Homerowego , rysem konstytutywnym od którego zalezne sa inne rysy , jest dbałośc o cześc , pragnienie sławy i wyróznienia [...] zetkniecie sie 2 rycerzy połaczone jest stale z licytacja , kto lepszy.


prosze o napisanie mi tego , potrzebuje to na wczoraj ;|

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-16T17:43:32+02:00
1. Homer często opisywał każdego rycerza, przedstawiając jego drzewa genealogiczne, wychwalając jego dostojnych przodków, którzy niekiedy byli bogami.
2. Ponieważ urodzonemu szlachetnie, nie można odebrać jego urodzenia.
3.Ponieważ bogowie w połączeniu z pięknymi ludźmi, często rodzili tworzyli piękne ludzkie dzieci. Mówi, że Parysowi wybaczano każdy występek, ponieważ był niezwykle piękny
4.Gdyż tylko nieliczni udźwignąć potrafią tarczę Achillesa, czy dzidę Hektora. Sprawność liczyła się także podczas igrzysk olimpijskich, a każdy marzył, by zdobyć w nich pierwsze miejsce, bo to oznaczałoby wychwalanie jego imienia na całym świecie.
5.Świadczyła o tym, że człowiek jest wykształcony, inteligentny i mądry. Dawniej tylko górne warstwy społeczeństwa potrafiły pięknie mówić.
6.Autorka mówi tutaj o tym, że jeśli rycerz nie dba o cześć, nie pragnie sławy, to inne jego atuty są nieważne. Nie ważne jest to, że potrafi pięknie mówić, czy jest silny. Nawet gdyby był najsilniejszym człowiekiem świata, a nie zależałoby mu na wysławieniu swojego imienia, to byłby nikim.
49 4 49